Ból jajników

Ból jajników odczuwany jest, po prawej lub lewej stronie podbrzusza.
Ma on charakter przeszywający lub rozpierający a także odczuwany jest jako kłucie.
Przyczyn bólu jajników jest wiele a niektóre mogą wymagać nawet interwencji lekarza.
Czasami ból jajników jest naturalnym symptomem, wszystko zależy od nasilenia oraz trwania bólu.
Dlaczego bolą jajniki?
Do fizjologicznych przyczyn zaliczamy:
– Zespół napięcia przedmiesiączkowego (PMS) – jest to częsta dolegliwość kobieca, która związana jest ze strefą hormonalną.
Objawy podczas PMS to zmęczenie, huśtawka nastroju oraz ból jajników
– Owulacja – jeżeli w połowie cyklu miesiączkowego towarzyszy nam ból po jednej stronie podbrzusza, odpowiada za to pęknięcie pęcherzyka Graafa i uwolnienie komórki jajowej. Objawy bólowe towarzyszą kobiecie około trzech dni.
– Stres – jest kolejnym czynnikiem wywołującym ból, uaktywnia się on w przypadku lęku przed stosunkiem płciowym.
– Pozycje seksualne – ból jajnika może być spowodowany źle dobraną pozycją seksualną, przyczynia się to do uciskania narządów miednicy, przez co kobiety czują dyskomfort.
Ból jajników może być również związany z licznymi chorobami do których należą:
– zapalenie przydatków – zapalenie to obejmuje jajnik oraz jajowód, charakterystycznym objawem jest ból skurczowy podbrzusza, który promieniuje do ud i pachwin.
– endometrioza – rozwija się powoli, często nie daje żadnych objawów. Niektóre kobiety skarżą się na ból podczas stosunku. Choroba ta polega na tym, że komórki błony śluzowej macicy nie opuszczają organizmu kobiety, tylko przesuwają się w jego głąb, tworząc guzki krwawiące podczas miesiączki. Na tym etapie powstają zrosty oraz torbiele, które mogą prowadzić do niepłodności.
– torbiel jajnika – lub jej pęknięcie daje charakterystyczny ból jajników po stosunku. Torbiele tworzące się w podbrzuszu mogą być przyczyną innych chorób np. skrętu jajnika.
– ciąża pozamaciczna – również wywołuje ból jajników poprzez zagnieżdżenie zapłodnionej komórki jajowej w jajniku lub jajowodzie
– nowotwór jajnika – przez długi czas nie daje żadnych objawów, dlatego diagnozowany jest dopiero, gdy u kobiety pojawiają się silne bóle w podbrzuszu spowodowane rozrastaniem się guza poza jajnik.
– nadżerka szyjki macicy – objawia się kłuciem jajnika, plamieniem między miesiączkami i po stosunku. Nadżerka bierze się z zapalenia szyjki macicy lub pochwy a także na skutek urazów.
– ciąża – ból jajników może być spowodowany również i ciążą, jest to zjawisko naturalne ale tylko na wczesnym jej etapie w późniejszym , może oznaczać odklejenie się łożyska od ścian macicy.
– zapalenie dróg moczowych lub pęcherza – także może prowadzić do bólu jajników.
Jeśli ból występuje podczas sytuacji fizjologicznych, można zastosować szereg preparatów przeciwbólowych dostępnych bez recepty w aptece.
Niekiedy jednak, bardzo silny ból wymaga diagnozy ginekologa, który oceni nasz stan oraz powie co dalej powinniśmy zrobić, czasami wystarczy tylko terapia antybiotykami. W cięższych przypadkach lekarz zaleci nam skierowanie na oddział szpitalny.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here