jakie są objawy depresji

Wielu ludzi używa słowa depresja w znaczeniu potocznym, jak lekkie zmniejszenie nastroju, chwilowy deficyt ochoty do działania. Takich symptomów w życiu doświadcza każdy z nas w efekcie np. zmęczenia, zmian hormonalnych, działania sytuacji stresowej. Jakie są objawy depresji?

Czym jest depresja?
Depresja jest jednym z przeważnie występujących schorzeń emocjonalnych. Polega na długich schorzeniach nastroju oraz dwa razy częściej dotyczy pań aniżeli mężczyzn. Często mówi się, iż osoby chorujące na depresję powinny „wziąć się w garść” oraz zmienić sposób myślenia – to niezwykle szkodliwy osąd, gdyż choroba ta nie zależy od siły charakteru, dziwactw lub decyzji chorego. Depresja nie znika na zaproszenie oraz winna być leczona. Żeby to było możliwe, niezbędna jest jednakże jej odpowiednia ocena.

Symptomy depresji
Depresja to uciążliwe schorzenie emocjonalne, jakie wymaga leczenia. I chociaż przeważnie uważa się, iż dolegliwość okazuje się tylko przez poczucie niepokoju oraz frustracji, w wielu wypadkach pojawiają się zakłócenia somatyczne. Są one dowodem na nierozerwalność ciała oraz umysłu. Kiedy choruje się na zakłócenia emocjonalne, symptomy choroby wykazuje także organizm.

Czego nie robić, aby nie zwiększać depresji?
Prawdopodobnie nie należy zwlekać oraz czekać aż „samo przejdzie”. Z takim przekonaniem można łatwo wpaść w sieć błędnego koła, z jakiego następnie trudno będzie się wydostać. Depresja odbiera siłę oraz wiarę w sens życia i powoduje trudności w podejmowaniu normalnych prac. Czasami wyzwaniem może stać się chociażby wstanie z łóżka. Wraz ze zwiększaniem symptomów pacjent rezygnuje nie jedynie z pasji oraz zabawy, lecz również odsuwa się od rodziny, przyjaciół oraz znajomych. Pomimo iż jest to ciężkie, właśnie tego nie należy robić. Zamiast odcinać się od bliskich należałoby mówić o swoim przygnębieniu oraz frustracji. Wtedy jest ogromne prawdopodobieństwo, iż kiedy depresja odbierze nam na to siłę, ktoś inny poszuka dla nas pomocy. Podniesie to także szansę na osiągnięcie wsparcia, opieki oraz zrozumienia ze strony tychże osób.

Depresja a smutek
Smutek jest jednym z głównych symptomów depresji, lecz nie każde zmniejszenie nastroju znaczy ową dolegliwość. O schorzeniu depresyjnym mówimy, gdy smutek trwa dłużej aniżeli parę czy kilkanaście godzin. Poza tym w depresji zazwyczaj występuje on wraz z innymi symptomami takimi jak: bezsenność, zbytnia apatia, strata apetytu, uczucie winy lub ataki strachu. Osoba zdrowa, jaka przeżywa ból, jest w stanie odwrócić własną uwagę od doświadczanego stanu. Można ją pocieszyć oraz w pewnym czasie prawdopodobnie dozna ona poprawy nastroju. U osoby, jaka zmaga się ze schorzeniem depresyjnym, to się nie dzieje. Ból nie ustępuje tak jak u zdrowego człowieka. Naturalny smutek nie oddziałuje na normalne działanie. Smutek w depresji w ogromnym stopniu zakłóca zdolność do radzenia sobie z pracą oraz obowiązkami. Ogromny smutek, uczucie winy oraz strata wiary w siebie w depresji powodują, iż osoba cierpiąca nie jest w stanie realnie zweryfikować sytuacji osobistej, rodzinnej czy zawodowej. Z kolei osoba zdrowa, jaka przeżywa smutek, jest w stanie zachować obiektywną analizę własnego położenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here