Noworodek - instrukcja obsługi

Po wyczekanych 9 miesiącach ciąży i porodzie nareszcie jesteście razem w domu. Jeszcze z maluchem w brzuchu starałaś się jak najlepiej przygotować na jego przyjście: czytałaś poradniki, zasięgałaś rad koleżanek. I przyznaj – na pewno wertowałaś internetowe fora pełne porad świeżo upieczonych mam. To ostatnie miejsce pełne jest sprzecznych często opinii i mnóstwa emocji. Nic dziwnego, zwłaszcza niedługo po porodzie w organizmie matki szaleją nadal hormony. Teraz cała wiedza, którą udało Ci się zdobyć zostanie zweryfikowana w praktyce.
Najbardziej stresujące momenty w życiu nowych rodziców to oczywiście te, kiedy ich maluch zanosi się płaczem. W niektórych sytuacjach powód jest jasny ale w innych zachodzisz w głowę dlaczego noworodek płacze.
Możliwych przyczyn jest mnóstwo, ale istnieje kilka rzeczy, które możesz sprawdzić od razu.
1. Mokra pielucha – odruchowo każda mama sprawdza, czy w pieluszce nie ma żadnej większej niespodzianki. Zdarza się również, że dziecko płacze, gdy tylko poczuje jakąkolwiek wilgoć. Warto zmienić pieluchę by wyeliminować ten dyskomfort. Szczególnie w początkowym okresie noworodkowym, dzieci potrafią bardzo często wypróżniać się, co może spowodować odparzenia delikatnej skóry pupy. Zainwestuj w delikatny krem do pielęgnacji obszaru pod pieluszką i stosuj przy każdej zmianie.
2. Głód – co prawda żołądek noworodka jest jeszcze naprawdę malutki ale dziecko potrafi się bardzo głośno i bardzo często domagać jedzenia. To w końcu okres niemowlęcy jest czasem najszybszego i najbardziej intensywnego wzrostu. Maluch potrzebuje pokarmu, aby zapewnić organizmowi wszystkie składniki odżywcze. Tę przyczynę płaczu bardzo prosto zaspokoić – po prostu zaproponuj pierś lub butelkę.
3. Potrzeba bliskości – twoje dziecko przez 9 miesięcy przebywało w brzuchu, gdzie było mu ciepło, czuło przepływ twojej krwi i słyszało twój głos. Dlaczego noworodek płacze? W tym momencie to jego jedyny sposób komunikacji – po prostu nie zna innego. Zauważyłaś pewnie, że w twoich ramionach niemal od razu się uspokaja. Jeszcze co prawda nie widzi tak wyraźnie jak dorosły człowiek, ale czuje twój zapach, rozpoznaje głos i potrzebuje twojego ciepła. Kołysanie na rękach przypomina mu kołysanie w brzuchy mamy. Jeśli dźwiganie dziecka będzie już zbyt męczące i trafi Ci się „nieodkładalny” egzemplarz, sprawdź czy noszenie w chuście zda egzamin.
4. Ból – układ pokarmowy noworodka nie jest jeszcze w pełni wykształcony. To dlatego przez pierwsze tygodnie może mu dokuczać kolka. Zapytaj w aptece o krople, które złagodzą uciążliwe objawy. Możesz też wykonać delikatny masaż brzucha. Pamiętaj, że najlepiej i najbezpieczniej dziecko będzie czuło się na twoich rękach. Oddeleguj innych domowników do reszty obowiązków w domu a ty skup się na potrzebach dziecka.
Jak widać istnieją różne powody, dlaczego noworodek płacze. Daj sobie czas na poznanie z maluchem, na rozpoznanie jego potrzeb. Z pewnością z czasem będziesz umiała w lot rozpoznać który płacz oznacza pierwsze oznaki głodu a kiedy wystarczy tylko przytulić.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here