W dawnych czasach kobiety rodziły wiele dzieci i nikt nie potrzebował programu 500+ na zachętę do rodzenia dzieci. Życie było spokojniejsza, a wymagania ludzi znacznie mniejsze. Rodzinie wystarczył dach nad głową, jedzenie i kilka dni wakacji w namiocie nad jeziorem. Dzisiaj czasy się zmieniły. Kobiety są bardziej świadome, a co za tym idzie pragną się rozwijać, robić karierę, zwiedzać świat, a w wielu wypadkach wcale nie decydują się na ciążę lub kończą starania na jednym dziecku. Wychowanie dziecka zmienia tryb życia rodziny, nie każda z Pań jest chętna poświęcić swoje zdrowie, urodę i karierę na rodzenie dzieci i dbanie o dom.
Z pomocą takim paniom przychodzi nowoczesna antykoncepcja. Do wyboru jest naprawdę sporo skutecznych rozwiązań: prezerwatywy, tabletki antykoncepcyjne, wkładki wewnątrzmaciczne i cała masa innych środków. Najpopularniejsze są prezerwatywy, jednak wiele osób potwierdza, że stosowanie prezerwatyw zmniejsza przyjemność ze współżycia, dlatego szuka innych, sprawdzonych środków. Wiele kobiet decyduje się na branie tabletek antykoncepcyjnych. Niestety dobranie tabletek nie jest łatwe – wiele kobiet biorących tabletki i inne zabezpieczenia hormonalne narzeka u siebie na spadek libido i problemy z utrzymaniem właściwej wagi ciała.
Niektóre kobiety nie znajdują dla siebie odpowiedniej metody antykoncepcji, a stosowanie prezerwatyw u partnera jest wykluczone z uwagi na ograniczenia przyjemności lub co gorsza – uczulenia któregokolwiek z partnerów na lateks. W takim wypadku pozostaje jedynie metoda kalendarzyka. Metoda ta niestety niesie ze sobą spore ryzyko, dlatego odradzamy ją parom, które kategorycznie nie chcą mieć dziecka. Dodatkową wadą tej metody jest fakt, że kobieta musi poświęcić czas i uwagę na regularne przeprowadzanie obserwacji tj. badanie swojego śluzu, mierzenie temperatury, obserwacja długości cyklu miesiączkowego i notowanie czasu trwania comiesięcznego krwawienia. Kobieta, która dobrze zna swoje ciało i regularnie prowadzi obserwacje doskonale wie, kiedy ma dni płodne, a kiedy nie.
Zwyczajowo przyjęło się mówić, że kobieta nie może zajść w ciążę 5 dni przed i 5 dni po okresie. W rzeczywistości odpowiedź na pytanie kiedy są dni płodne po okresie jest zależna od organizmu każdej kobiety. U jednych pań będzie to już 4 dni po, u innych dopiero 7 dni (bo mają na przykład dłuższy cykl miesiączkowy niż inne kobiety).
Metoda kalendarzyka powinna uwzględniając nie tylko dni płodne, ale też żywotność plemników. Przyjmuje się, że plemnik po wytrysku może przetrwać w pochwie do 48 godzin. Możesz zatem współżyć w dniu niepłodnym, ale istnieje ryzyko, że następnego dnia będziesz mieć dni płodne i plemnik, który znajduje się w pochwie od dnia wczorajszego sprawi, ze mimo wszystko dojdzie do zapłodnienia. Jeśli podejrzewasz, że podczas stosunku mogłaś zajść w ciążę to do 72 godzin po stosunku możesz jeszcze wziąć „tabletkę po”, jednak jest ona dostępna jedynie na receptę, co wiąże się z koniecznością wizyty u lekarza ginekologa.