Kiedy obchodzi się Dzień Mężczyzn?

Wiele kobiet na całym świecie, bardzo często zastanawia się kiedy jest dzień mężczyzn.
Warto wiedzieć o tym, że panowie obchodzą to święto w większości krajów w dniu dziewiętnastego listopada każdego roku. Jest to święto, które obchodzi się od niedawna bowiem zostało ono ustanowione na początku lat dziewięćdziesiątych w dwudziestym wieku. Jego rozkwit nastąpił dopiero po roku milenijnym – czyli dziewiętnaście lat temu.
W naszym kraju nie obchodzi się tak hucznie tego święta, choć reklamy i telewizja zachęcają panie do pamięci o swych partnerach w dniu dziesiątego marca. W Rumunii świętowanie z okazji Dnia Mężczyzn przypada na dzień dziewiąty marca, natomiast w wielu innych krajach okazją do świętowanie tego dnia przewidziane zostało na okres od początku wiosny do późnego lata. U naszych sąsiadów z zachodu miesiącem do świętowania jest maj. W Ameryce Południowej to święto ma miejsce w dniu piętnastego lipca.
Historia powstania Międzynarodowego Dnia Mężczyzny miała miejsce w jednym z państw Ameryki Środkowej w Trynidadzie i Tobago. W roku 1994 dyrektorka kierująca programem Organizacji Narodów Zjednoczonych pod hasłem „Kobiety i Kultura Pokoju”, zaproponowała, aby wprowadzić do kalendarza dzień poświęcony dla mężczyzn.
Z pewnością pomysł ten zainicjował w pewnym stopniu rozwój oraz refleksję nad współczesną męską płcią. Ma to związek z powstaniem na zachodzie ruchów feministycznych.
W naszym kraju obok Dnia Mężczyzny wprowadzony został także Dzień Faceta, który to ma miejsce w kwietniu. Świętowanie przez mężczyzn tego dnia przybiera różne formy. W domach niektórzy panowie są obdarowywani przez swoje wybranki serca niebanalnymi, drobnymi prezentami.
Dzień Mężczyzn jest najbardziej nagłaśniany przez duże sklepy handlowe, które właśnie z okazji tego dnia oferują dla wszystkich mężczyzn liczne promocje. Poza tym z tym dniu organizowane są, w tym celu pokazy mody dla panów, w których dość istotną rolę odgrywa także płeć piękna. Dzień Mężczyzny powinien mieć dla każdego faceta o wiele głębszy wymiar jak ma do tej pory.
Prawdopodobnym powodem, dla którego powstało święto Dnia Mężczyzn, może mieć przyczynę w zazdrości facetów w stosunku do kobiet, które to od lat cieszą się powodzeniem obchodząc święto w dniu ósmego marca. W Polsce święto z okazji Dnia Mężczyzn nie cieszy się dużą popularnością. Ponadto data powstania tego święta zdaje się wyolbrzymiona, ponieważ ma ona nawiązywać do czterdziestu męczenników. Z tego właśnie powodu w kościele wspomina się ich tego samego dnia.
Głównym celem obchodów tego święta dla mężczyzn jest promocja odpowiednich wzorców w umiejętnym postępowaniu takim jak: troska o zdrowie, wsparcie budowy wartościowych więzi między obu płciami oraz wyróżnienie mężczyzn za szczególe zasługi wniesione w rozwój społeczeństwa. Dzień Mężczyzn z czasem otrzymał nawet oficjalne poparcie od organizacji, która działa w służbie rozwoju międzynarodowej współpracy kulturalnej i po dziś dzień przyjął się w ponad sześćdziesięciu państwach na świecie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here