O badaniach genetycznych

Badania genetyczne to dziedzina diagnostyki, która w sposób jednoznaczny i pewny wskazuje na określone choroby, mutacje czy związki pokrewieństwa. To niezwykle ważna i potrzebna dziedzina medycyny, ponieważ nie tylko pomaga szybko wdrożyć odpowiednie leczenie, ale często ratuje życie. Badaniami genetycznymi od lat posiłkuje się policja i prokuratura, gdyż za pomocą tych właśnie badań możliwe do rozwiązania stają się zagadki kryminalne.

Kiedy wykonuje się badania genetyczne?

Badania genetyczne są niezaprzeczalnie najważniejszymi badaniami, jeśli chodzi o identyfikację osób: mowa tutaj o zaginionych, zamordowanych czy zmarłych, których ustalenie tożsamości bywa trudne. Dzięki badaniom genetycznym każdego roku udaje się wykryć sprawców przestępstw. Co ważne nie ma tutaj marginesu błędów, gdyż badanie genetyczne zawsze daje jednoznaczny i wiarygodny wynik.

Badania genetyczne często wykonuje się w przypadku ustalenia ojcostwa, zwłaszcza wtedy, gdy w sądzie toczy się walka o ustalenie alimentów. Wykonanie testu na ojcostwo pozwala unormować sytuację prawną i daje poczucie bezpieczeństwa dziecku, przynajmniej w zakresie finansowym.

Kolejną grupą badań genetycznych są badania, które potrafią wykryć mutacje nowotworowe u osób, które są obciążone genetycznie. Mowa tutaj o tych osobach, które mają w bliskiej rodzinie (dotyczy zachorowania u rodziców i rodzeństwa) przypadki nowotworów. Do najczęściej wykonywanych badań w tej grupie należą: markery nowotworowe piersi oraz jajnika.

Czy wykonanie badań genetycznych jest skomplikowane?

Wykonanie badań genetycznych jest niezwykle proste: najczęściej wystarczy tutaj wymaz z policzka czy języka. To badanie całkowicie bezbolesne i bezinwazyjne, które zawsze daje wynik wiarygodny i jednoznaczny. Co więcej, badanie genetyczne wykonuje się tylko raz w życiu, gdyż geny są niezmienne.

Badania genetyczne można wykonać w poradni genetycznej po uprzedniej konsultacji lekarskiej lub samodzielnie. Obecnie w internecie jest wiele placówek, które oferują szereg badań genetycznych możliwych do wykonania bez wychodzenia z domu. Do najpopularniejszych zaliczyć można: badania dla kobiet borykających się z nawykowymi poronieniami, badania na nietolerancje pokarmowe, testy na pokrewieństwo (w tym na ojcostwo do celów prywatnych i sądowych).

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here