Tuja tui nierówna

Tuje to krzewy, które z biegiem lat zyskały nie lada popularność w naszych ogrodach. Dlatego też nikogo nie powinno dziwić coraz więcej pojawiających się pytań, dotyczących ich właściwej pielęgnacji. Jednym z nich jest jak i kiedy podcinać tuje. Różnie z tym bywa, a problem ten nie jest wcale taki prosty i oczywisty, jak mogłoby się nam wydawać. Wszystko bowiem zależy od gatunku rośliny – wszak niektóre tuje wymagają regularnego przycinania, inne zaś wcale tego nie potrzebują do szczęścia.

Można rzec prostymi słowami, że tuje – jak wszystko w przyrodzie zresztą – są bardzo różne. Zazwyczaj mają one pokrój jajowaty, kolumnowy, kulisty bądź też stożkowy. Wiadomo, że wszystkie rodzaje i gatunki tui wymagają przycinania, jednak o różnych sposobach i częstotliwości wykonywania tych „zabiegów”.

Na przykład tuje z odmian aureospicata, aurescens lub też brabant są tujami nadającymi się znakomicie na żywopłoty strzyżone, wymagają więc dość regularnego podcinania. Natomiast odmiany takie jak columna, danica, szmaragd oraz teddy nie wymagają regularnego cięcia – w ich przypadku wycina się jedynie uszkodzone lub chore pędy. Zatem fakt, czy przycinać tuje, czy nie, tak naprawdę zależy od ich odmiany.

Dochodzimy teraz do najważniejszego zagadnienia, poruszanego przez niniejszy artykuł. Mianowicie – kiedy podcinać tuje? Wydaje mi się, że podstawowym terminem, kiedy można to robić, jest okres wiosenny – w szczególności zaś kwiecień i maj. Wycinamy wtedy wszystkie pędy uszkodzone przez mróz oraz wszelkie chore, nieregularne czy po prostu zeschnięte gałęzie. Natomiast gdy mamy do czynienia z sytuacją, gdy dwa pędy wierzchołkowe ze sobą konkurują, musimy wyciąć jeden z nich. Oczywiście, najlepiej ten słabszy.

Skoro wiemy już, kiedy należy przycinać tuje, należy się jeszcze dowiedzieć, jak powinniśmy to robić. Skupmy się w tym momencie na tujach żywopłotowych. Tutaj musimy zacząć już bardzo wcześnie – rośliny należy przyciąć tuż po posadzeniu, a wiosną drugiego roku trzeba ponownie skrócić pędy. W drugim roku rozpoczynamy także właściwe przycinanie, którego celem jest zagęszczenie krzewów oraz nadanie im odpowiedniej formy. Młode tuje z zasady przycinamy na wiosnę a potem latem – warto wiedzieć, że nie należy tego robić później niż w sierpniu, żeby młode odrosty miały czas aby zdrewnieć przed nadejściem zimy. Aby tuje przyciąć jak najbardziej równo, możemy skorzystać z pewnego sposobu. Mianowicie, wzdłuż żywopłotu rozciągamy sznurki przymocowane do palików.

Czym natomiast przycinać tuje? Wbrew pozorom wcale nie są tu potrzebne jakieś magiczne przyrządy czy wielce wyszukane narzędzia. Pędy tui – niezależnie od odmiany – są bowiem miękkie. Wystarczy nam więc zwykły sekator, natomiast do przycinania żywopłotu z tui – nożyce do żywopłotu. Rzecz jasna, narzędzia powinny być czyste i dobrze zaostrzone – nie chcemy przecież poranić naszej ukochanej roślinki.

Teraz, gdy już wiesz, jak porządnie pielęgnować tuje, twój ogród stanie się prawdziwym ogrodem wyjętym z baśni. Wystarczy tylko odrobina chęci.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here