Główne grupy surowców kosmetycznych, które warto znać

Czy zastanawialiście się kiedyś z czego właściwie składają się kremy, lub mydła których używacie? Jakich surowców używa się przy ich produkcji? W niniejszym artykule znajdziecie odpowiedzi na nurtujące was w tej kwestii pytania

Surowce kosmetyczne: glinki kosmetyczne i eksfolianty

Glinki kosmetyczne są minerałami ilastymi. Oddziałują one bardzo korzystnie na skórę. Wyrównują jej pH oraz zapobiegają gromadzeniu się nadmiaru łoju skórnego. Są składnikami pudrów, mleczek a nawet stosuje się je w okładach. Można je spotkać w różnych kolorach m.in. w białym, czerwonym, zielonym i innych. Eksofolianty są również substancjami zapobiegającymi łuszczeniu się skóry. Odpowiadają też za łączenie się glinek z pozostałymi składnikami danego kremu. Eksofolianty nie mają zapachu natomiast zapach zastosowanej glinki będzie miał wpływ na zapach samego kremu.

Surowce kosmetyczne naturalne

Powszechnie stosowanymi składnikami naturalnymi są oleje roślinne. Bardzo łatwo się wchłaniają i dodatkowo pozytywnie oddziaływają na skórę, są jednak bezwonne a więc nie wpływają na zapach kremu. Masła kosmetyczne mają naturalny i charakterystyczny dla surowca zapach. Masło łagodzi podrażnienia a także nawilża skórę. Woski naturalne podobnie jak oleje roślinne nie posiadają zapachu. Doskonale łączą składniki kremu. Woski naturalne mogą być pochodzenia roślinnego, zwierzęcego jak i mineralnego.

Surowce kosmetyczne: Emolienty i oleochemikalia

Emolienty znajdziemy w kremach o gęstej konsystencji. Surowce te wygładzają i rozmiękczają skórę. Natłuszczają ją też oraz zapobiegają wydostawaniu nadmiernej ilości wody. Oleochemikalia są substancjami aktywnymi służącymi do produkcji kosmetyków. Łączą ze sobą składniki kremów. Emolienty jak i oleochemikalia są bezwonne, nie wpływają na zapach ostatecznego produktu.

Surowce kosmetyczne: grupa surfaktantów, gliceryn i baz mydlanych

Gliceryny najszybciej spotkamy w kremach do rąk, nawilżają bowiem doskonale skórę dłoni i zapobiegają ich wysuszeniu. Gliceryna kosmetyczna zastosowana w produkcji kremu zabezpieczy jego trwałość i zapewni odpowiednią konsystencję. Tutaj dowiesz się więcej na ten temat http://overlack.com.pl/produkty/branza-kosmetyczna/. Surfaktanty mają również podobne, korzystne właściwości. Bazy mydlane są substancjami na bazie gliceryny, które stanowią fundament każdego produkowanego mydła. Baza jest bezzapachowa, więc wystarczy dodać swój ulubiony olejek eteryczny aby otrzymać mydło pachnące ulubioną wonią.

Oleje i wazeliny jako surowce kosmetyczne

Oleje i wazeliny są surowcami odpowiadającymi za konsystencję kremu. W zależności od dodanej ilości wazeliny bądź oleju, krem będzie zmieniał swoje właściwości. Im zastosuje się ich więcej, tym lepiej będą nawilżać i chronić skórę. Dlatego znajdziemy ich więcej w kremach do stosowania w czasie mrozów aby chronić skórę twarzy zimą.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here