Implantacja - kiedy zarodek zagnieżdża się w macicy?

Ciąża jest pięknym czasem w życiu rodziców. Już od jej pierwszych momentów zastanawiamy się, co dzieje się wewnątrz organizmu przyszłej mamy. Z niecierpliwością oczekujemy pierwszych objawów ciąży. Choć od zapłodnienia do czasu, gdy upewnimy się, czy jesteśmy w ciąży, musi minąć trochę czasu, to obserwacja własnego ciała może dać nam pewne wskazówki. Jedną z nich mogą być objawy związane z implantacją zarodka. Wiele kobiet starających się o dziecko zastanawia się kiedy ma miejsce i jak długo trwa implantacja zarodka. Co dzieje się w organizmie kobiety w tym czasie? Kiedy zagnieżdża się zarodek?
Zagnieżdżenie zarodka, czyli jego implantacja, ma miejsce zwykle pomiędzy 6 a 12 dniem jego rozwoju. Jest to zwykle 6-7 dzień od zapłodnienia. Cały proces zagnieżdżania jest dość skomplikowany i trwa kilka dni. Implantacja ma miejsce w macicy, zarodek zagnieżdża się zazwyczaj na jej przedniej lub tylnej ścianie. W tym czasie śluzówka macicy zaczyna wytwarzać sieć silnie ukrwionych naczyń, która gwarantuje ochronę i odżywienie dziecka.
Implantacja z reguły przebiega zupełnie bezobjawowo, ale niektóre kobiety mogą odczuwać sygnały sygnalizujące zagnieżdżenie zarodka w macicy. Jakie to objawy? Jest to przede wszystkim plamienie implantacyjne, któremu towarzyszyć mogą lekkie skurcze macicy. Plamienie implantacyjne wynika z przekrwienia błony śluzowej macicy, wskutek działania hormonów – estrogenów i progesteronu. Jeśli ból jest dokuczliwy, warto jak najszybciej skonsultować się z lekarzem, który ustali jego przyczynę i sprawdzi, czy ból nie jest spowodowany innymi czynnikami.
Implantacja zarodka następuje mniej więcej w terminie spodziewanej miesiączki, co powoduje, że krwawienie implementacyjne może być z nią pomylone. Plamienie trwa znacznie krócej i jest zdecydowanie mniej obfite. Nie towarzyszą mu ponadto bóle menstruacyjne, a w krwi nie znajdują się skrzepy. Krew jest ciemniejsza, czasem wręcz brązowa. Plamienie występuje u około 25% kobiet. Po zagnieżdżeniu zarodka w organizmie przyszłej mamy rośnie poziom beta HCG, mogą pojawiać się już mdłości i ogólne rozdrażnienie.
Czym dokładnie jest implantacja? Zanim do niej dojdzie, w jajowodach kobiety zachodzi proces połączenia komórki jajowej z plemnikiem, czyli zapłodnienie. W wyniku zapłodnienia powstaje zygota. Zaczyna się ona dzielić, jest to tzw. proces bruzdkowania. Gdy ich komórek wynosi około 16 zygotę nazywa się morulą. Z czasem morula kieruje się w stronę jamy macicy, do jej środka. Zagnieżdżenie to proces wnikania blastocysty w głąb błony śluzowej macicy. Blastocysta to zarodek, w którym komórki są już ułożone w określony sposób, znajdują się w niej zawiązki ektodermy i endodermy, z których powstawać będą tkanki. Za przebieg zagnieżdżenia zarodka odpowiedzialny jest progesteron, wydzielany przez ciałko żółte jajnika. W czasie, kiedy zagnieżdża się zarodek, błona śluzowa macicy ulega pogrubieniu i przekrwieniu. Po prawidłowym zagnieżdżeniu zarodka z komórek jego warstwy zewnętrznej formuje się trofoblast, czyli struktura mająca za zadanie odżywianie zarodka. To właśnie z trofoblastu pod koniec pierwszego trymestru będzie rozwijać się łożysko.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here