Czego nie lubią pchły ?

Pchły towarzyszyły zwierzętom i ludziom od milionów lat. Gryzły, co powodowało swędzenie. I konieczne było znoszenie niemiłych efektów drapania. W czasach współczesnych pchły rzadko się zdarzają w krajach dobrze rozwiniętych. Lecz także występują, bo przenoszą je domowe zwierzęta.
Pchła ludzka jest pasożytem, który żeruje na zewnętrznej powłoce ludzkiego i zwierzęcego ciała. I oczywiście kąsa. Lecz obecnie jest tego pasożyta o wiele mniej. I co najważniejsze ludzie posiadają skuteczne metody na pozbycie się niemiłego intruza. Bo ludzie wiedzą, czego nie lubią pchły. Pchła może posiadać różne stanowiska do żeru. Może pasożytować na człowieku, na kocie, na psie, kaczce, kurze, a także na zwierzętach dziko żyjących. Tym bardziej ukłucie przez pchłę jest niebezpieczne, bo mogła wcześniej mieć kontakt z nosicielem jakiejś choroby. Po ukłuciu przez pchłę powstaje miejscowy rumień, co świadczy o miejscowym zapaleniu skóry. Efektem wstrzyknięcia drażniącej wydzieliny wraz ze śliną owada powstaje uporczywy świąt. Co powoduje chęć drapania i dochodzi do rozszerzenie się zarumienienia.
Jak odbywa się ich wykluwanie ? Dorosłe osobniki posiadają kolor brunatny. I ogólnie osiągają wielkość od 2 – 3,5 centymetra. Przy czym samice są większe od samców. Sam proces rozwoju pchły jest dość skomplikowany i długotrwały, jak na tak małego pasożyta. Gdyż całkowity rozwój może trwać wiele miesięcy. Zapłodnione samice po napiciu się krwi pochodzącej od dawcy rozpoczynają składanie jaj. Jedna pchła w ciągu swojego życia składa około 500 jaj. Zazwyczaj są one umieszczone na ciele zwierząt lub w legowisku zwierzęcia. Albo w ludzkiej pościeli. Z jaj wykluwają się larwy. Po linieniu, które może trwać do dwóch tygodni następuje przepoczwarczenie trwające około dziesięciu dni. Powstały młody osobnik żyje około czterech miesięcy i żywi się krwią.
Ludzie pozbywają się pcheł na różne sposoby, bo jest to pasożyt niebezpieczny. Ponieważ pijąc krew przenosi różne zarazki. Jak się ich pozbyć, czego nie lubią pchły ? Na pewno nie lubią higieny. Dlatego posiadając w domu zwierzę trzeba zadbać o jego czystość i nie dopuścić do zapchlenia. Profilaktyka przede wszystkim. Lecz, gdy już się pojawią pchły koniecznie trzeba z nimi zawalczyć. Przede wszystkim trzeba dokładnie wykąpać psa. Najlepiej z użyciem szamponu z olejkami eterycznymi, gdyż pchły nie lubią zapachów. Potem trzeba koniecznie odpchlić zwierzę. Jak i pozbyć się z domu pcheł i larw. Dobrym sposobem jest dokładne oczyszczenie domu odkurzaczem. I natychmiastowe usunięcie się torebki z odkurzacza. Nie wolno jej zostawiać w odkurzaczu, bo pchły będą się rozłazić. Następnie umycie powierzchni płaskich wodą z dodatkiem substancji zapachowych.
Aż trudno sobie wyobrazić, że pchły, to bardzo mnoga liczba rodzajów, gatunków i podgatunków. Jak i to, że jedna pchła w ciągu doby może wypić 20 razy więcej krwi niż sama waży. Ukąszenie przez pchłę może mieć niemiłe konsekwencje i doprowadzić do groźnych chorób. Zwierzęta również cierpią na wskutek ukąszeń. I nie tylko dlatego, że ich swędzi potem skóra. Lecz głównie dlatego, że tracą krew i popadają w anemię.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here