Praca to miejsce, w którym należy zrezygnować z mocnego i krzykliwego makijażu oraz wyzywającego stylu ubierania. To może sprawiać wrażenie, że osoba, z którą pracujemy, nie ma odpowiedniego podejścia do pracy. Wygląd w miejscu pracy powinien dawać poczucie, że mamy do czynienia z osobą kompetentną i wzbudzającą zaufanie. Jak zatem powinien wyglądać służbowy dress code? Tego dowiesz się z poniższego artykułu.
Jaki ubiór do pracy?
Zazwyczaj służbowy dress code jest podyktowany określoną polityką danej firmy oraz rodzajem zajmowanej branży. Jednak naczelną zasadą jest minimalizm, a konkretny strój musi odpowiadać zasadom elegancji. Jeśli są one odgórnie narzucone przez pracodawcę, wówczas dobranie garderoby staje się dużo łatwiejsze. W sytuacji, kiedy nie mamy ustalonego dress codu w miejscu pracy, warto poszukać wskazówek na własną rękę. W tym zakresie bardzo pomocny okazuje się internet, który stanowi istną kopalnię pomysłów. Tego typu porady o modzie, również tej biurowej, opisuje blog abcstylu.pl, w którym znajdziemy ciekawe pomysły na różnego rodzaje stylizacje. Bardzo ważna jest dbałość o szczegóły, ponieważ to właśnie one budują naszą wiarygodność wśród otoczenia. Najważniejsza jest neutralność, dlatego w stroju służbowym używamy raczej kolorów pastelowych. Lepiej unikać zbyt żywych i intensywnych odcieni.
To, co powinno znaleźć się w szafie na regale „ubiór do pracy” to:
- koszule z kołnierzykiem,
- eleganckie bluzki,
- garsonka,
- żakiet,
- spódnice i sukienki o klasycznym kroju o długości nie krótszej niż 3 cm powyżej kolana,
- spodnie materiałowe i w kanty,
- pełne obuwie o obcasie nie wyższym niż 5 cm.
Jaki makijaż do pracy?
Odpowiedni makijaż to kolejny ważny krok, o który trzeba zadbać. Bardzo ważne jest właściwe dobranie koloru podkładu, różu oraz pudru. Kolory powinny odpowiadać potrzebom skóry i dawać matowe lub satynowe pokrycie. Odcień musi być idealnie dopasowany do koloru skóry, aby nadać naturalny i zdrowy wygląd. Wybrane kosmetyki do makijażu powinny lekko rozświetlać skórę, by całość nie wyglądała sztucznie. Podkład warto lekko przypudrować, używając przy tym sypkiego pudru, a kości policzkowe można delikatnie musnąć różem w naturalnym kolorze.
Przechodząc do makijażu oczu, należy pamiętać o zachowaniu równowagi w ich podkreśleniu i jednoczesnym zachowaniu naturalności. W tym celu lepiej sięgać po cienie w naturalnych, matowych odcieniach szarości, pasteli oraz nude. Dzięki temu można w dyskretny sposób wymodelować i podkreślić kształt oka oraz samo spojrzenie. Jeśli w swoim codziennym makijażu stosujemy eyeliner, kreska powinna być cienka i naturalna. Rzęsy powinny być delikatnie podkreślone tuszem, niesklejone. Unikajmy doklejanych, sztucznych rzęs, ponieważ nie są one odpowiednie do pracy. Usta dobrze polować delikatną pomadką lub błyszczykiem w kolorze bladego różu, lub beżu.
Jaka fryzura do pracy?
Włosy muszą być zawsze świeże i umyte oraz wyglądać zdrowo. W przypadku włosów do ramion można zostawić je rozpuszczone, jednak muszą być wtedy bardzo starannie ułożone. Włosy dłuższe, zdecydowanie lepiej spiąć. W takiej sytuacji dobrze prezentuje się gładki kok lub klasyczny koński ogon bądź warkocz.