Szerokie zastosowanie aluminium

Znajomość obróbki glinu, powszechnie znanego jako aluminium, liczy około dwieście lat. Mimo pokaźnego stażu wciąż metal ten zaliczany jest do materiałów innowacyjnych, co wynika między innymi z szerokiej palety zastosowań w przemyśle. I choć wielu osobom aluminium może głównie kojarzyć się z przemysłem spożywczym, jako materiał na puszki czy kartony typu Tetra Pak, to zakres użyteczności jest znacznie większy.

Jak pozyskuje się aluminium

Aluminium uzyskuje się z rud boksytów, poddawanych redukcji zanieczyszczeń oraz poprzez odtlenianie. Należy dodać, że mimo ogromnych złóż na kuli ziemskiej, skomplikowany proces uzyskiwania czystego surowca sprawia, że jego cena jest stosunkowo wysoka (zważywszy na zasoby). Stąd też od wielu lat rekomenduje się jak największe wykorzystanie materiału z surowców wtórnych. To dobry sposób, aby pozyskać nie tylko surowiec do produkcji opakowań.

Przewaga względem stali

Popularność aluminiowych konstrukcji czy elementów wykorzystywanych w przemyśle wynika z dwóch głównych różnic, porównując glin do stali. Wytrzymałe aluminium jest znacznie lżejsze i do tego właściwie nie podlega utlenianiu (korozji).

Wytrzymałość połączona z łatwością obróbki i niską masą sprawiają, że aluminium jest znakomitym materiałem budowlanym. Konstrukcje z tego budulca spotyka się zarówno w budownictwie jednorodzinnym, jak również w nowoczesnych obiektach biurowych. Warto wspomnieć, że aluminium sprawdza się znakomicie w domach pasywnych.

Kolejnymi gałęziami przemysłu, gdzie wykorzystuje się aluminium, są motoryzacja i przemysł rowerowy. O ile jeszcze niedawno z lekkiego materiału wykonywano przede wszystkim felgi i drobne elementy wnętrza, to dziś aluminium można spotkać jako elementy ram pomocniczych i karoserii (na rynku były i są auta z nadwoziem całkowicie wykonanym z aluminium, między innymi Tesla Model S, Audi A8 czy Audi A1). W przemyśle rowerowym zaś to doskonały surowiec do produkcji ram, widelców, przerzutek czy kół.

Materiał na dziś i jutro

Postęp w budownictwie i coraz większa świadomość ekologiczna sprawiają, że aluminiowe elementy można spotkać choćby w wspornikach w instalacjach fotowoltaicznych. Także w branży elektrowni wiatrowych aluminium znakomicie zdaje egzamin. O przyszłej popularności świadczyć będą nie tylko cechy materiału, ale także (czy przede wszystkim) ogromny potencjał recyclingowy. Nie dość, że przetopienie nie wpływa negatywnie na właściwości materiału, to jeszcze łączy się z niewielkim zapotrzebowaniem energetycznym. Dlatego też gros oferowanych przez sklep-metale.pl produktów pochodzi z odzyskanego w procesie recyclingu aluminium.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here