badania
fot.: pexels.com

Dobre zdrowie to rzecz, o którą należy szczególnie dbać. Właśnie dlatego, warto badać stan swojego zdrowia regularnie. W tym celu, przydatne będzie wykonywanie najważniejszych badań krwi. Co to za badania i jak często należy się badać?

Zobacz też: http://kobiecosc.pl/na-co-zwrocic-uwage-przed-wykonaniem-badan-laboratoryjnych/

Dlaczego należy się regularnie badać?

Wynika to z tego, że na podstawie badania krwi można ocenić ogólny stan swojego zdrowia oraz sprawdzić, czy nie dochodzi do zaburzenia pracy któregoś z narządów. W ten sposób, można ocenić funkcjonowanie całego organizmu, monitorować postęp choroby lub przebieg leczenia. Zaleca się, aby większość badań wykonywać przynajmniej raz w roku. Wyjątkiem są sytuacje, kiedy mamy do czynienia z poważnymi chorobami i schorzeniami i częstsze badania zleci lekarz.

Podstawowe badania krwi

Najważniejszym badaniem krwi jest morfologia. Określa ona liczbę czerwonych i białych krwinek, płytek krwi oraz stężenia hemoglobiny. Jeżeli po badaniu zauważone zostają odchylenia od nałożonej normy, to jest to oznaka choroby lub objawów z nią związanych.

Kolejnym istotnym badaniem, jest glikemia, która określa poziom glukozy we krwi. Podobnie do morfologii, to badanie również powinno być wykonywane w miarę regularnie, gdyż jest podstawą przy rozpoznawaniu cukrzycy, a także pomaga przy jej leczeniu.

Profil lipidowy, obrazuje poziom cholesterolu w organizmie. Dzięki temu, można określić stan gospodarki lipidowej i ocenić, czy znajdujemy się w stanie podwyższonego ryzyka związanego z wystąpieniem miażdżycy, udaru mózgu lub zawału mięśnia sercowego. Zazwyczaj, badanie to jest zalecane osobom starszym, jednak na pierwszy lipidogram warto udać się już około 20 roku życia. U mężczyzn i kobiet po czterdziestym roku życia, badanie to powinno być wykonywane co roku. Natomiast u osób młodych (które mają wyniki w normie), badania można powtarzać co około pięć lat.

Przeczytaj też: http://lov3.pl/najmodniejsze-buty-damskie/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here