System ERP jest to oprogramowanie, które pozwala w sposób kompleksowy zarządzać przedsiębiorstwem. Obejmuje kontrolę i zarządzanie najważniejszymi zasobami i procesami, w każdym obszarze biznesowym. Są to produkcja, zaopatrzenie, kadry, stan magazynów oraz finanse i całą księgowość.
Główną zaletą tego systemu jest to, że pracuje na jednej bazie danych.
Od kiedy znane są systemy ERP?
Pierwszy system ERP powstał już po drugiej wojnie światowej. Skupiał się na planowaniu potrzeb magazynowych. Przez cały czas był udoskonalany, a od roku 1980 był już w powszechnym użytku. Programy te umożliwiały użytkownikom kontrolowanie stanu zapasów i przewidywanie czasu ich dostawy, a także określały zapotrzebowanie na materiały, które były niezbędne do wykonywania danego produktu. Początkowo systemy te dotyczyły wąskiego wycinka rynku, natomiast obecne systemy ERP mają zastosowanie w każdej branży. W dzisiejszym systemie ERP znaleźć można wiele wyspecjalizowanych modułów i aplikacji, które stanowią wspólną całość.
Z czego zbudowane są systemy ERP?
System ERP ma modułową strukturę, która jest jednym z czynników świadczących o elastyczności rozwiązania. Ma zdolności wpisania się w indywidualną strukturę przedsiębiorstwa, w jego potrzeby. Producenci najlepszych systemów ERP na rynku oferują takie programy, które są zbudowane tylko z komponentów i funkcji, które rzeczywiście będą potrzebne danej firmie.W systemie ERP znaleźć można również formatki, czyli ekrany, które umożliwiają wprowadzenie danych do systemu, widoki, czyli ekrany prezentujące dane wcześniej wprowadzone. Znaleźć tu także można wszystkie procesy biznesowe, oraz ogólnie rozumianą funkcjonalność.
Co decyduje o użyteczności systemu ERP?
Najważniejszym, podczas korzystania z tego oprogramowania, jest jego użytkownik. O tym, czy system ten będzie tak naprawdę przydatny, decydują przede wszystkim pracownicy danej firmy. Jeżeli nie będzie on regularnie użytkowany, wpłynie to na jakość gromadzonych w nim danych, a także na efekty ich obróbki, czyli na raporty, analizy czy wszelkiego rodzaju zestawienia.Zaleta oprogramowania tego typu jest również wykorzystywanie nowych technologii, takich jak chmura czy sztuczna inteligencja.
Artykuł powstał we współpracy ze specjalistami z firmy BPSC.