Gastroskopia i kolonoskopia

Gastroskopia i kolonoskopia to dwa ważne badania endoskopowe, które pozwalają na obejrzenie wewnętrznej struktury przewodu pokarmowego. Różnią się zastosowaniem, zakresem oraz sposobem przeprowadzenia. Na czym dokładnie polegają badania? Kiedy należy je przeprowadzić oraz na co zwrócić uwagę?

Gastroskopia Poznań – kiedy wykonać badanie?

Gastroskopia to metoda badania górnego odcinka przewodu pokarmowego, pozwalająca wykryć choroby układu pokarmowego. Lekarz wprowadza do przełyku specjalne urządzenie zwane gastroskopem, które pozwala na obejrzenie wnętrza żołądka i górnego odcinka jelita cienkiego. Gastroskop to cienka rurka wyposażona w kamerę i źródło światła, która umożliwia przekazywanie obrazu na monitor. Wskazaniem do wykonania gastroskopii są przewlekłe bóle brzucha, zgaga, nudności, przewlekłe wymioty, zaburzenia połykania lub krwawienia z przewodu pokarmowego. Badanie to pozwala na zdiagnozowanie wielu chorób, m.in. choroba wrzodowa, refluks żołądkowo-przełykowy, choroba Leśniowskiego-Crohna, choroba trzewna, a także nowotwór przewodu pokarmowego.

Gastroskopia – przebieg badania

Aby badanie wyszło prawidłowo, pacjent musi się odpowiednio przygotować. Na kilka dni przed badaniem należy wykluczyć z diety produkty ciężkostrawne oraz alkohol. W dniu badania należy nie jeść, a także nie pić niczego, co może zwiększać wydzielanie kwasu żołądkowego (np. soki owocowe, kawa). W przypadku stosowania leków pacjent powinien skonsultować się z lekarzem, czy nie ma konieczności tymczasowego zaprzestania ich stosowania. Gastroskopia Poznań to stosunkowo krótkie badanie, które zwykle trwa od kilku do kilkunastu minut. Najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym, możliwa jest także płytka sadacja lub narkoza. Podczas badania lekarz wprowadza gastroskop przez usta pacjenta, a następnie przesuwa go przez przełyk do żołądka. Podczas badania możliwe jest zrobienie testu na obecność helicobacter pylori, pobranie wycinków do dalszych badań laboratoryjnych, a także usunięcie zmian patologicznych np. polipów.

Kolonoskopia Poznań – wskazania do badania

Kolonoskopia to procedura endoskopowa, umożliwiająca zbadanie dolnego odcinka przewodu pokarmowego. W czasie badania lekarz wprowadza do odbytu specjalne urządzenie zwane kolonoskopem, które pozwala obejrzeć wnętrze jelita grubego. Kolonoskopia jest zwykle wykonywana, gdy pacjent skarży się na bóle brzucha, biegunki, zaparcia, krwawienia z odbytu, wykryto u niego guzy lub polipy jelita grubego. Badanie to pozwala na zdiagnozowanie chorób jelit, takich jak choroba Crohna, wrzodziejące zapalenie jelita grubego, a także nowotwór jelita grubego.

Kolonoskopia – jak przebiega?

Kolonoskopia Poznań wymaga specjalnego przygotowania. Na kilka dni przed badaniem należy wykluczyć z diety produkty ciężkostrawne oraz pokarmy zawierające włókna. W dniu poprzedzającym badanie należy przeprowadzić dokładne oczyszczanie jelita, poprzez spożycie leków, przepisanych przez lekarza. Badanie trwa około 30-60 minut. Najczęściej odbywa się w znieczuleniu miejscowym, ale możliwe jest także wykonanie badanie w znieczuleniu ogólnym. Podczas badania lekarz wprowadza kolonoskop przez odbyt pacjenta i przesuwa go przez cały jelito grube. Możliwe jest pobranie próbki tkanki do dalszych badań histopatologicznych, a także usunięcie zmian patologicznych, np. polipów.

Na co zwracać uwagę podczas badania?

Podczas przeprowadzania gastroskopii i kolonoskopii należy zwracać uwagę na wiele czynników, które zapewnią maksymalne bezpieczeństwo pacjenta oraz pozwolą uzyskać dokładne wyniki badania. Niezbędny jest dobrej jakości, nowoczesny sprzęt, a także doświadczenie lekarza, który wykonuje badania. Ważna jest również współpraca pacjenta z lekarzem, która pomaga przeprowadzić badania.

Gastroskopia i kolonoskopia są bardzo ważne dla wykrywania chorób układu pokarmowego, w tym również nowotworów. Wczesne wykrycie chorób pozwala na szybkie podjęcie leczenia i zwiększa szanse na wyleczenie. Bardzo ważne, aby pacjenci poddawali się regularnym badaniom i skonsultowali się z lekarzem w przypadku pojawienia się niepokojących objawów związanych z układem pokarmowym.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here