Testy na alkoholizm – czy warto robić?

0
916

Alkohol to używka, która jest powszechnie dostępna i polecana jak dobry środek na nerwy i zmartwienia. Napoje alkoholowe są spożywane zarówno na imprezach, na formalnych uroczystościach, jak i przy niektórych posiłkach. Jednakże wiele osób z różnych względów ma trudności z tym, aby kontrolować swoje picie. Niekiedy jest to związane z genetyką, w innych przypadkach z prowadzonym trybem życia i natłokiem problemów. W pewnym momencie może jednak się okazać, że okazjonalnie picie alkoholu przerodziło się w coś, co wygląda jak uzależnienie.

Granica pomiędzy luźnym piciem, a alkoholizmem jest jednak trudna do wyznaczenia. Dlatego też warto jest spróbować pewnych metod na to, aby obiektywnie ocenić swój związek z alkoholem. Pomocne w tym mogą być testy na alkoholizm. Są one dostępne w różnych formach, a najwięcej znaleźć ich można na różnego rodzaju stronach internetowych. Czy warto robić testy na alkoholizm? To pytanie jest trudne, zwłaszcza jeżeli ktoś sobie uświadomi, że test na alkoholizm dostępny na pierwszej lepszej stronie niekoniecznie zadaje odpowiednie pytania. Dlatego też samo przywiązywanie się do rezultatów takich testów może być krokiem w złą stronę. Warto jednak zauważyć, że samo rozpoczęcie testu może być sposobem na to, aby bliżej zastanowić się nad swoim zachowaniem. Tym co dają testy na alkoholizm jest bowiem kierunek, w jakim ktoś powinien zacząć myśleć gdy zaczyna wyobrażać sobie jak to jest być alkoholikiem.

Czy warto robić testy na alkoholizm?

Test na alkoholizm zazwyczaj skupia się na takich ważnych informacjach jak częstość spożywania alkoholu, a także to w jakich ilościach jest on spożywany po rozpoczęciu picia w danym dniu. Zadaje pytania także o to, czy osoby biorąca test kiedykolwiek wcześniej starała się ograniczyć albo zaprzestać spożywanie alkoholu. Wśród osób zmagających z alkoholizmem powszechne są negatywne emocje po otrzeźwieniu, takie jak silne wyrzuty sumienia, poczucie winy, wstyd. Częste odczuwanie takich emocji może być znakiem, że problem z alkoholem jest poważniejszy niż może się wydawać.

Wiele osób błędnie zakłada, że alkoholik to osoba bez pracy, która straciła wszystkich bliskich i nie ma szans na wyleczenie. Tymczasem alkoholizm może być chorobą, która dotknie każdego i nie zawsze można zauważyć pierwsze znaki ostrzegawcze. Dlatego też jeżeli ktokolwiek ma poczucie niepokoju związane ze swoimi nawykami w spożywaniu alkoholu, test na alkoholizm jest narzędziem wartym użycia. W ten sposób można przemyśleć swoje zachowanie i zacząć wprowadzać pewne zmiany zanim jakość życia zacznie ulegać pogorszeniu.

Źródło: https://uzaleznienia-terapia.pl/test-na-alkoholizm/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here