Kiedy wykopać i jak przechowywać bulwy mieczyków?

Piękny ogród to marzenie każdego z nas. Aby był on jedyny w swoim rodzaju warto posadzić w nim piękne kwiaty oraz drzewka iglaste. Niezwykle uroczo w każdym przydomowym ogrodzie prezentują się mieczyki.
Prawie każdy z nas, zwłaszcza w okresie letnim uwielbia relaksować się w pięknym, kwiecistym ogrodzie. Niemniej, aby móc w pełni cieszyć się jego wyglądem należy o niego odpowiednio zadbać. Aby nasz ogród zadziwiał wszystkich gości grillujących wspólnie z nami na naszej posesji musimy posadzić w nim niezwykle urocze kwiaty. Niesamowitego uroku dodają mu również krzewy iglaste czy zadbane drzewka ogrodowe. Aby nasze roślinki były w pełni okazałe musimy o nie odpowiednio zadbać. Niezwykle piękne kwiaty wielu roślin będą z pewnością cieszyły przez długi czas nasze oko jeśli odpowiednio je posadzimy a następnie o nie profesjonalnie zadbamy. Wśród wielu pięknych kwiatów oryginalnie zdobiących każdy przydomowy ogród można bez wątpienia wymienić mieczyki.
Wiele osób, zwłaszcza początkujących ogrodników często zastanawia się kiedy wykopać mieczyki, aby kolejnego lata znów zdobiły nasz ogród?
Mieczyki są niezwykle uroczymi roślinami cebulowymi, które zdobią nasze ogrody zazwyczaj od początku lipca, aż do końca do września. W polskim klimacie mieczyki nie zimują w gruncie, dlatego też przed zimą trzeba je wykopać z naszego ogrodu.
Optymalny termin wykopywania bulw mieczyków z gleby przypada na czwarty lub piąty tydzień po zakończeniu okresu kwitnienia. Mieczyki, które wcześniej kwitną można już wykopać pod koniec września, natomiast odmiany mieczyków kwitnących później w październiku. Należy zawsze pamiętać o tym, aby nie opóźniać terminu wykopywania tej rośliny, gdyż ziemia staje się wówczas wilgotna i zimna, a pozostawienie bulw w takich warunkach na dłużej sprzyja infekcjom niebezpiecznych dla niej grzybów. Wówczas to będziemy mieli problem z przechowaniem bulw do wiosny.
Ogólnie można stwierdzić, że mieczyki wykopuje się wówczas, gdy ich liście zaczynają żółknąć. Na wykopywanie warto wybrać suchy i słoneczny, jesienny dzień. Wilgoć bowiem znacznie sprzyja rozprzestrzenianiu się chorób grzybowych.
Bulwy kwiatów należy wykopać z pomocą wideł amerykańskich, W tym celu należy dobrze podważyć je tym narzędziem ogrodowym, a następnie delikatnie otrząsnąć z ziemi. Po wykopaniu bulw należy przyciąć pędy na wysokości 5–10 centymetrów ponad nimi.
Niezwykle istotne jest również odpowiednie przechowywanie bulw mieczyków. Po wykopaniu muszą one dobrze przeschnąć, a następnie
należy je umieścić na tydzień w ciepłym oraz przewiewnym pomieszczeniu. Następnie po kilku dniach musimy dokładnie oczyścić bulwy mieczyków z resztek pędów i po miesiącu przesuszone cebule mieczyków ponownie oczyszczamy z resztek ziemi i korzeni i rozdzielić na poszczególne bulwy przybyszowe. Przesuszone bulwy kwiatów należy rzetelnie przejrzeć i wyrzucić wszystkie te, które są miękkie i mają objawy pleśni. Tym sposobem przygotowane bulwy układamy w ażurowych skrzynkach, koszyczkach albo w otwartych papierowych torbach i wstawiamy do suchego i przewiewnego pomieszczenia, by wiosną znów zagościły w naszym ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here