Praca jako diagnosta laboratoryjny jest nie tylko bardzo odpowiedzialna, ale również wymagająca i dokładna. Aby zostać takimi osobami musimy posiadać specjalistyczną wiedzę, a taką możemy otrzymać wyłącznie na studiach wyższych. W zależności od kierunku studiów nasza praca będzie odbywała się w laboratorium, i dotyczyć będzie różnego rodzaju materii. Jak bowiem wyglądasz droga do rozpoczęcia kariery jako diagnosta laboratoryjny, a także jakie są wymogi wstępne na to stanowisko?
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/jak-zostac-diagnosta-laboratoryjnym-diagnosta-laboratoryjny-i-sciezka-kariery/
Diagnosta laboratoryjny – jaki kierunek studiów?
Twoim kierunkiem studiów, który powinieneś wybrać jest analityka medyczna. Kształtuje ona przyszłych diagnostów laboratoryjnych. Podczas 5 lat nauki czekać czy będą zajęcia z zakresu anatomii, fizjologii, patofizjologii, histologii, genetyki, cytologii oraz Hematologii laboratoryjnej. Po zyskasz wiedzę w jaki sposób pobierać materiał biologiczny do analizy, odróżnić grupy krwi, zakrywać wirusy oraz bakterie. Będziesz też przygotowany do diagnostyki i poznasz podstawy prawa medycznego.
Czy analityka medyczna to jedyna droga?
Istnieją również inne kierunki studiów wyższych, których ukończenie pozwala nam przygotować się do tego zawodu. Możemy rozważyć kierunki takie jak w biologia, farmacja, chemia, weterynaria, a także biotechnologia. Oprócz tego bardzo wskazany jest, abyśmy odbędzie studia podyplomowe na specjalizacji analityki klinicznej, laboratoryjne, mikrobiologii czy też toksykologii.
Czy studia medyczne to dobre podglebie?
Oczywiście że tak wykrzyknik w prawo do wykonywania diagnosty laboratoryjnego możesz uzyskać też jako lekarz specjalista pierwszego czy drugiego stopnia. Taki zawód możesz wykonywać też jeżeli podczas studiów wybrałeś specjalizacje takie jak: specjalizacja analityka klinicznego, lekarska, diagnostyki laboratoryjnej, mikrobiologiczna.
Jakie wymagania wstępne są brane pod uwagę na początku kariery?
Każdy kierunek studiów posiada swoją specyfikę i inny program nauczania. Przygotowanie merytoryczne to jedno, ale aby uzyskać uprawnienia do zawodu diagnosty musimy spełniać też kilka w pewnych wymogów. Przede wszystkim musimy być osobą o pełnej zdolności do czynności prawnych, a także posiadać odpowiedni stan zdrowia. Wówczas uzyskujemy wpis na listę diagnostów laboratoryjnych. Jest ona prowadzona przez instytucje zwaną Krajową Radą Diagnostów Laboratoryjnych, czyli w skrócie KRDL.
Zobacz też: http://lov3.pl/ile-jest-w-stanie-zarobic-diagnosta-laboratoryjny-zarobki-diagnosty-laboratoryjnego/