Przepuklina mosznowa to rodzaj przepukliny brzusznej, która najczęściej dotyka niemowlęta, ale może też wystąpić u dorosłych mężczyzn. Skąd się bierze? Jak się objawia? Jak się z nią obchodzić? Poznaj nasz krótki poradnik na temat przepukliny mosznowej i dowiedz się, czym jest to schorzenie!
Przepuklina mosznowa – czym jest?
Przepuklina mosznowa to rodzaj przepukliny brzusznej, a uściślając – przepukliny pachwinowej skośnej. Nie ustępuje ona samoistnie, lecz wymaga interwencji chirurgicznej. Z podjęciem decyzji o wykonaniu operacji nie należy zwlekać, ponieważ nieleczona może doprowadzić do uwięźnięcia, powodującego nacisk na naczynia krwionośne. Taki stan w konsekwencji może doprowadzić do martwicy, która stanowi realne i poważne zagrożenie dla stanu zdrowia, a nawet życia pacjenta!
Jakie są objawy przepukliny mosznowej?
Przepuklina mosznowa u mężczyzn najczęściej jest widoczna gołym okiem, a już na pewno wyczuwalna pod palcami. Ma postać zgrubienia, które wielkością przypomina niewielki, miękki guzek. Powstaje wskutek przesunięcia zawartości worka przepuklinowego do moszny, co dzieje się poprzez powstanie otworu w powłoce brzusznej. Owe otwory mogą być naturalne, co ma miejsce w przypadku niemowląt lub też nabyte. Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców niemowlęcia to częsty, donośny płacz, a nawet krzyk dziecka. Dorośli z kolei mogą odczuwać dyskomfort, pieczenie lub ból w okolicy zmienionej chorobowo moszny.
Skąd bierze się przepuklina mosznowa?
Przepuklina mosznowa u dzieci powstaje na etapie rozwoju płodu, kiedy to jądra z jamy brzusznej wędrują do moszny przez kanał pachwinowy. Ten w odpowiednim momencie powinien ulec zamknięciu. Bardzo często do problemów tego typu dochodzi u wcześniaków, u których mięśnie w jamie brzusznej są słabe i podatne na naciski.
U dorosłych mężczyzn na wystąpienie przepukliny mosznowej mogą mieć wpływ nadwaga, przerost gruczołu krokowego, zaparcia, problemy z mikcją. Bardziej podatni na wystąpienie choroby są także panowie chorzy na schorzenia zatorowo-płucne.
Jak leczyć? Sprawdź poradnik na stronie: http://mojakosmetyczka.pl/pl/show/leczenie-przepukliny-poradnik-pacjenta.
Diagnostyka przepukliny mosznowej
Dolegliwość diagnozuje lekarz podczas badania fizykalnego, ale zwykle dla pewności zleca on wykonanie badania USG lub też RTG. Szczegółowa diagnostyka pozwala wyeliminować inne przypadłości – m.in. guza jądra czy wodniaka jądra oraz podjąć odpowiednie kroki, bowiem zwykle konieczna jest operacja przepukliny mosznowej.
Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.