Przepuklina mosznowa

Przepuklina mosznowa to rodzaj przepukliny brzusznej, która najczęściej dotyka niemowlęta, ale może też wystąpić u dorosłych mężczyzn. Skąd się bierze? Jak się objawia? Jak się z nią obchodzić? Poznaj nasz krótki poradnik na temat przepukliny mosznowej i dowiedz się, czym jest to schorzenie!

Przepuklina mosznowa – czym jest?

Przepuklina mosznowa to rodzaj przepukliny brzusznej, a uściślając – przepukliny pachwinowej skośnej. Nie ustępuje ona samoistnie, lecz wymaga interwencji chirurgicznej. Z podjęciem decyzji o wykonaniu operacji nie należy zwlekać, ponieważ nieleczona może doprowadzić do uwięźnięcia, powodującego nacisk na naczynia krwionośne. Taki stan w konsekwencji może doprowadzić do martwicy, która stanowi realne i poważne zagrożenie dla stanu zdrowia, a nawet życia pacjenta!

Jakie są objawy przepukliny mosznowej?

Przepuklina mosznowa u mężczyzn najczęściej jest widoczna gołym okiem, a już na pewno wyczuwalna pod palcami. Ma postać zgrubienia, które wielkością przypomina niewielki, miękki guzek. Powstaje wskutek przesunięcia zawartości worka przepuklinowego do moszny, co dzieje się poprzez powstanie otworu w powłoce brzusznej. Owe otwory mogą być naturalne, co ma miejsce w przypadku niemowląt lub też nabyte. Objawy, które powinny zaniepokoić rodziców niemowlęcia to częsty, donośny płacz, a nawet krzyk dziecka. Dorośli z kolei mogą odczuwać dyskomfort, pieczenie lub ból w okolicy zmienionej chorobowo moszny.

Skąd bierze się przepuklina mosznowa?

Przepuklina mosznowa u dzieci powstaje na etapie rozwoju płodu, kiedy to jądra z jamy brzusznej wędrują do moszny przez kanał pachwinowy. Ten w odpowiednim momencie powinien ulec zamknięciu. Bardzo często do problemów tego typu dochodzi u wcześniaków, u których mięśnie w jamie brzusznej są słabe i podatne na naciski.

U dorosłych mężczyzn na wystąpienie przepukliny mosznowej mogą mieć wpływ nadwaga, przerost gruczołu krokowego, zaparcia, problemy z mikcją. Bardziej podatni na wystąpienie choroby są także panowie chorzy na schorzenia zatorowo-płucne.

Jak leczyć? Sprawdź poradnik na stronie: http://mojakosmetyczka.pl/pl/show/leczenie-przepukliny-poradnik-pacjenta.

Diagnostyka przepukliny mosznowej

Dolegliwość diagnozuje lekarz podczas badania fizykalnego, ale zwykle dla pewności zleca on wykonanie badania USG lub też RTG. Szczegółowa diagnostyka pozwala wyeliminować inne przypadłości – m.in. guza jądra czy wodniaka jądra oraz podjąć odpowiednie kroki, bowiem zwykle konieczna jest operacja przepukliny mosznowej.

Artykuł powstał przy współpracy redakcji portalu kliniki.pl.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here