Czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy

Chora tarczyca ma bardzo niekorzystny wpływ na funkcjonowanie całego organizmu. Niedoczynność tarczycy potwierdza zbyt wysoki poziom hormonu TSH we krwi. Osoba chora na tarczycę powinna być pod stałą opieką endokrynologa. Należy także codziennie przyjmować leki regulujące poziom TSH.
Objawy niedoczynności tarczycy to przede wszystkim przyrost masy ciała, trudności ze zrzuceniem wagi, suche, łamliwe, wypadające włosy, zmiany trądzikowe pojawiające się w okolicy szyi i na twarzy, sucha, łuszcząca się skóra, w szczególności na łokciach i kolanach, senność, brak energii, uczucie zimna, wahania nastrojów a w niektórych przypadkach także ból stawów i mięśni.
Dieta osoby chorej na tarczycę powinna być bogata w jod. Bardzo korzystne jest przebywanie nad morzem, gdyż powietrze jest tam bardzo bogate w jod, który usprawnia pracę tarczycy. Warto wybrać się nad morze nie tylko latem, dobrą porą może być także wiosna i wczesna jesień.
Wiele osób zastanawia się czego nie jeść przy niedoczynności tarczycy. Odpowiednia dieta jest bardzo ważna, ponieważ pomaga złagodzić objawy choroby a także wspomaga leczenie.
Przede wszystkim, z diety należy wykluczyć produkty wzdymające i utrudniające przyswajanie jodu, między innymi jest to kapusta, brokuły, kalafior, brukselka, orzeszki ziemne, fasolka szparagowa czy brukiew.
Zrezygnować trzeba również z cukru i białego pieczywa oraz ziemniaków. Produkty te zawierają węglowodany proste, które dodatkowo wzmagają uczucie zmęczenia. Nie zalecany jest także makaron z białej mąki, pszenne pieczywo, pizza, ciasta, ciastka, drożdżówki i chałki maślane. Produkty te dodatkowo spowalniają przemianę materii i powodują przyrost masy ciała.
W diecie powinno znaleźć się chude mięso, najlepiej z indyka, jajka, ryby morskie, na przykład łosoś, a także produkty zbożowe, pełnoziarniste, kasze oraz makarony razowe ponieważ zawierają one błonnik, który doskonale reguluje pracę układu pokarmowego, zapobiega zaparciom i wzdęciom.
Należy pamiętać o odpowiednim nawodnieniu organizmu. Całkowicie trzeba zrezygnować z picia słodkich soków i gazowanych napojów, gdyż zawierają one bardzo dużo cukru, a dodatkowo bogate są w konserwanty i sztuczne barwniki. Warto wypijać co najmniej dwa litry wody w ciągu całego dnia. Aby woda miała lepszy smak, można dodać do niej kilka listków świeżej mięty, plasterek cytryny lub ćwiartkę limonki.
Doskonałym produktem są płatki owsiane oraz siemię lniane. Produkty te można dodać do jogurtu, sałatek, czy koktajli.
Smażone, tłuste mięso dobrze jest zastąpić mięsem przygotowywanym na parze, lub w specjalnym rękawie do pieczenia który nie wymaga dodawania tłuszczu.
Niezbędne są produkty bogate w cynk i selen, na przykład pestki słonecznika, warzywa liściaste, owoce morza, wątróbka czy też czerwone mięso.
Alternatywą dla słodkich i słonych przekąsek może być jogurt naturalny z odrobiną orzechów lub suszonych owoców, jabłko, banan, sałatka owocowa, garść pomidorków koktajlowych, wafle ryżowe, serek wiejski, garść winogron, kawałek arbuza lub melona.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here