Jaki kabel HDMI wybrać

Jeśli kiedykolwiek zastanawiałeś się jaki kabel HDMI wybrać, nie jesteś sam. Google jest zasypywane pytaniami na ten temat. W tym krótkim tekście postaram się rozwiać wszystkie Twoje wątpliwości.

Musisz odpowiedzieć sobie na kilka pytań, które pomogą Ci wybrać najlepszy sprzęt.

Do czego ma służyć wspomniany kabel? Inny kabel wybierzesz jeśli potrzebujesz połączyć konsolę z telewizorem, a inny jeśli masz sprzęt audiofilski wysokiej klasy. Upraszając, jeśli Twoje potrzeby są „zwyczajne” to taki też kabel musisz sobie sprawić. Jeśli zaś inwestujesz w sprzęt muzyczny dziesiątki tysięcy złotych, to chyba nie kupisz do niego kabla HDMI za 20 zł na aukcji w popularnym serwisie? Kieruj się po prostu zdrowym rozsądkiem.

Kiedy już wiemy co podłączasz, zastanów się jak długi kabel potrzebujesz. Jeśli jeszcze nie masz ustawionego sprzętu, który będzie kablem łączony, musisz to sobie przynajmniej wyobrazić i zmierzyć długość między jednym a drugim urządzeniem. Daj sobie przynajmniej z 30 centymetrów zapasu. Nie chcesz się znaleźć w sytuacji gdzie zabraknie Ci dosłownie długości włosa i będziesz zmuszony przestawiać sprzęt, albo co gorsza, kupić nowy kabel. Ważne też jest, by owe urządzenia nie było od siebie zbyt daleko.

To są najważniejsze kwestie, ale nie możemy zapomnieć o tych drugorzędnych. Kable różnią się miedzy sobą także wyglądem. Jeśli znajdziesz dwa o podobnych parametrach, to wybierz zwyczajnie ten, który bardziej Ci się podoba. Widziałem już kable o jaskrawych kolorach owijki, lub przedziwnych zdobieniach. Jeśli ma być on ukryty z dala od Twojego wzroku to czemu nie? Może uda Ci się go kupić okazyjnie. Jeśli natomiast będzie gdzieś na wierzchu, musi być sensownie wykonany i nie rzucający się w oczy.

Kupując kabel można się także kierować tym, kto jest jego producentem. Ja staram się kupować sprzęty polskich twórców. Jest to jednak dość utrudnione przy elektronice, natomiast udaje się czasem. Podobnie rzecz się ma z gwarancją. Jeśli kupujecie kabel prosto od chińskiego dystrybutora, za kilka złotych, to nie myślcie, że macie na to sensowną gwarancję. Kupując taki kabel w polskim sklepie macie gwarancję sklepu i producenta. Sklep musi zaoferować Wam 24 miesięcy gwarancji. W tym czasie jeśli kabel przestanie działać nie z Waszej winy, sklep będzie zmuszony uznać Waszą reklamację i naprawić szkodę. Najprawdopodobniej dostaniecie nowy sprzęt, gdyż serwis były droższy niż wymiana na nowy.

Podsumowując, jaki kabel HDMI mam wybrać?
– dopasowany do urządzenia. Do drogich sprzętów nie warto oszczędzać na okablowaniu.
– odpowiednio długi. Musi bez problemów połączyć dwa urządzenia. Zachowaj sobie około 30 centymetrów zapasu.
– odpowiednio wyglądający. W zależności od tego czy będzie widoczny czy schowany, kabel ma spełniać także wizualne oczekiwania.
– jeśli myślisz o losie polskich przedsiębiorców, zastanów się nad wybraniem kabla produkowanego w kraju. Ewentualnie kup kabel z Chin ale z pomocą polskiego dystrybutora. Dasz zarobić rodakowi, w zamian dostaniesz gwarancję.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here