Bez wątpienia w każdym domu naprawdę bardzo przydadzą się rożnego rodzaju oczyszczacze powietrza, dzięki którym powietrze będzie przefiltrowane i przede wszystkim zdrowsze. Zwłaszcza będzie to korzystne rozwiązanie, jeżeli w naszym domu przebywają dzieci. Na rynku jest bardzo dużo różnego rodzaju oczyszczacze powietrza, dlatego też nie ulega wątpliwości, że każdy znajdzie coś dla siebie. Ludzie zastanawiają się jednakże, jaki oczyszczacz powietrza wybrać?
Jak funkcjonuje oczyszczacz powietrza?
Oczyszczacz powietrza to małe urządzenie o wielkości kilkudziesięciu centymetrów. Stawiamy je przeważnie na ziemi. Tradycyjne typy zaopatrzone są w wentylator oraz parę typów filtrów oczyszczających powietrze. Oczyszczacze powietrza mają ponadto pozostałe, niezwykle użyteczne funkcje. Mogą one filtrować powietrze ze smogu, alergenów, lub dymu papierosowego. Oczyszczacze likwidują z powietrza także brud, roztocza, zarodniki pleśni, i chociażby zarazki, lub nieprzyjemne zapachy.
Co świadczy rynek?
Pośród działań mających na celu konfrontację ze smogiem pierwszeństwo powinny mieć techniki polegające na regulowaniu emisji zabrudzeń. Biorąc jednakże pod uwagę dużą szkodliwość zdrowotną zabrudzeń, obserwuje się jeszcze większy popyt na środki ochrony przed niekorzystnymi substancjami (maski antysmogowe, oczyszczacze powietrza). Na rynku dostępne jest mnóstwo rodzajów oczyszczaczy powietrza dedykowanych do wnętrz.
Oczyszczacz powietrza – efektywność a wielkość domu czy mieszkania
Inny oczyszczacz będzie odpowiedni w wypadku 15-metrowego pomieszczenia o niewielkim suficie, i drugi w 30-metrowym, wysokim salonie. Wybierając efektywność oczyszczacza, bierzemy pod uwagę nie sam metraż, lecz kubaturę pomieszczenia. Na przykład salon przy powierzchni 30 m2 oraz wysokości 3 m będzie miał 90 m3 objętości. Skutecznie funkcjonujący oczyszczacz powietrza w okresie jednej godziny winien być w stanie przefiltrować trzykrotność objętości pomieszczenia. W podanym wyżej przykładzie minimalna efektywność oczyszczacza dająca rezultaty wyniesie więc 270 m3/h. Tradycyjne oczyszczacze do użytku domowego zwykle działają efektywnie w miejscach mierzących 15-30 mkw. przy tradycyjnej wielkości blisko 2,5 m. Na cenę urządzeń w dużej mierze oddziałuje właśnie wielkość filtra, jaka stanowi o szybkości oczyszczania powietrza.
Gdzie postawić oczyszczacz powietrza w domu
Miejsce pracy oczyszczacza oddziałuje na jego efektywność. Najlepsze są punkty z doskonałym ruchem powietrza. Nie winno się umieszczać oczyszczacza we wnękach oraz z dala od okna ani w przedpokoju, skąd przefiltrowane powietrze najszybciej może uciec. Oczyszczacz winien stać w pomieszczeniu, w jakim spędzamy najwięcej czasu, a do takich z pewnością należy sypialnia – jest to przynajmniej 6-8 godzin stale. W sypialni oczyszczacz może stać w przestrzeni pomiędzy łóżkiem i oknem, co zagwarantuje odpowiedni przepływ mas powietrza. Do tego należy pamiętać, iż zabrudzenia skupiają się w najmniejszych miejscach pomieszczenia, więc także oczyszczacz winien stać na ziemi.