Jakie białko po treningu?

Naprawdę „dobrą”, wyćwiczoną i atrakcyjną sylwetkę można uzyskać wyłącznie na siłowni. Oczywiście znane polskie trenerki fitness twierdzą coś zupełnie innego, ale robią to wyłącznie dla własnych korzyści – bo gdyby zaczęły mówić, jak jest naprawdę, nikt już nie kupowałby ich programów treningowych. W głównej mierze składają się one natomiast z typowych ćwiczeń aerobowych. Dużo jest tutaj skakania, biegania i machania rękami czy nogami, a brak miejsca na pracę z prawdziwym obciążeniem. Nie da się natomiast pobudzić mięśni do wzrostu, jeżeli cały czas oddziałuje się na nie takim samym ciężarem. Gdyby tak było, już samo chodzenie czy bieganie rozwijałoby nasze sylwetki, a przecież nawet osoby zawodowo uprawiające jogging rzadko kiedy mają jakoś szczególnie rozwiniętą muskulaturę. Do budowania sylwetki potrzebny jest więc ciężki trening siłowy oraz, co równie ważne, dobrze skomponowana dieta. Powinna ona dostarczać człowiekowi przede wszystkim sporych ilości białka. A jakie białko po treningu zadziała najlepiej?

Można je tak naprawdę czerpać z przeróżnych źródeł. Niektóre z nich dostarczają szybciej i łatwiej przyswajalnego białka, inne tego trochę gorszego, ale różnice są tak niewielkie, że nawet zawodowi sportowcy się nimi kompletnie nie przejmują, a już taki amator i początkujący adept siłowni w ogóle nie powinien zawracać sobie nimi głowy. Może więc spokojnie uzupełniać swoje zapotrzebowanie na białko takimi produktami spożywczymi, które smakują mu najbardziej. Większość sportowców stawia oczywiście na mięso. Taki podsmażony czy podpieczony kurczak z dodatkiem świeżych warzyw, ryżu i lekkiego sosu staje się pełnowartościowym posiłkiem, którym każdy zdoła się porządnie nasycić. Nie dość, że uzupełni po treningu glikogen, który spada na skutek wysiłku siłowego, to jeszcze pobudzi mięśnie do rozwoju i przyspieszy ich regenerację, bo w kurczaku można znaleźć ogromną ilość białka. Jeżeli jednak ktoś za takim mięsem nie przepada albo kompletnie go nie je, bo jest na diecie wegetariańskiej czy wegańskiej, białka musi szukać gdzie indziej. A jakie białko po treningu sprawdzi się równie dobrze jak osławiony kurczak?

Może być to chociażby białko pochodzące z przetworów mlecznych. Mimo iż ostatnio spada na nie spora fala krytyki, bo wyniki badań pokazują, że ten dzisiejszy nabiał nie ma zbyt wiele wspólnego z prawdziwym nabiałem, to jednak dalej takie artykuły pozostają źródłem wartościowego białka. Nie mają aż tak wielu witamin i minerałów, jednakże mimo tego świetnie uzupełniają zapotrzebowanie na proteiny. A z takiego najzwyklejszego twarogu można stworzyć wspaniały posiłek po treningu. Wystarczy zmiksować go z niewielką ilością mleka, dosłodzić łyżeczką ksylitolu lub kilkoma tabletkami bezkalorycznego słodzika, a następnie wymieszać z wcześniej ugotowanym makaronem i posypać to wszystko świeżymi bądź mrożonymi truskawkami. Dania na słodko to chyba najlepsze posiłki potreningowe. Dlaczego? Ponieważ składają się z węglowodanów prostych, które szybko uzupełniają niedobory energii.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here