Kot sika na łóżko - jak rozwiązać problem?

Koty są wspaniałymi przyjaciółmi człowieka, jednak mają swoje wymagania dotyczące higieny i trybu życia. Ponadto często stres może powodować, że zaczynają zachowywać się niewłaściwie, co sprawia niemałe kłopoty ich właścicielom. Zwykle przejawia się to oddawaniem moczu w niewłaściwych miejscach, na przykład na łóżku.
Dlaczego kot sika na łóżko? Kot powinien mieć stały dostęp do kuwety, którą należy regularnie czyścić. Jeśli w domu mieszka więcej kotów, warto, aby ilość kuwet była równa ich liczbie. Zaleca się, aby postawić nawet jedną kuwetę więcej. Niektóre koty źle reagują na zmianę rodzaju żwirku lub miejsca kuwety. Jeśli wiec chcesz zmienić jej położenie, staraj się robić to stopniowo, przesuwając ją codziennie o kilka centymetrów.
Oprócz problemów związanych z higieną i położeniem kuwety, kot może reagować w ten sposób na stres, związany na przykład z nieobecnością właściciela lub pojawieniem się w domu innego kota. Jeśli kot sika na łóżko, należy zadać sobie pytanie – czy robi to od małego, czy problem pojawił się nagle. Mały kot bardzo często samodzielnie uczy się korzystać z kuwety, jednak niektóre maluchy potrzebują naszej pomocy. Łóżko może kojarzyć im się z gniazdem, w którym do tej pory załatwiały swoje potrzeby. Można spróbować zamiast żwirku umieścić w kuwecie szmatki, stopniowo wymieniając je na żwirek. Jeśli zaobserwujemy, że kot ma ochotę oddać mocz, można go po prostu wsadzić do kuwety. Maluch powinien szybko nauczyć się korzystać z kuwety.
Problem jest znacznie bardziej skomplikowany, gdy pojawia się nagle, bez widocznych dla nas przyczyn. Aby dowiedzieć się, dlaczego kot sika na łóżko, warto w pierwszej kolejności odwiedzić weterynarza. Może być to bowiem związane z chorobami, dolegliwościami bólowymi lub osłabieniem kociego organizmu. Lekarz powinien zlecić podstawowe badania. Jeśli wyniki są prawidłowe, musimy szukać innej przyczyny złego zachowania.
Pamiętajmy, że nie wynika ono ze złośliwości kota. Najczęściej przyczyną jest lęk i przewlekły stres. Należy więc szukać przyczyny, która może być w pierwszym momencie trudna do zaobserwowania. Być może w pobliżu znajduje się inny kot, a nasz pupil oznacza pomieszczenie swoim zapachem? Może przyczyną jest tęsknota za właścicielem, który na długie godziny znika z domu? W ten sposób może on komunikować, że potrzebuje jego obecności.
Niezależnie od tego, czy ustalisz dlaczego kot sika na łóżko, jak najszybciej podejmij odpowiednie działania. Rozpocznij leczenie lub wyeliminuj czynniki stresogenne. Jeśli nie znasz przyczyny takiego stanu rzeczy, spróbuj znaleźć kotu ciekawe zajęcie. Zapewnij mu dostęp do zabawek, możesz ukryć przysmaki, aby w czasie nieobecności właściciela skoncentrował się na ich poszukiwaniu. Rozwiązaniem jest też po prostu zamknięcie pokoju, jednak w tej sytuacji kot może poszukać innego miejsca do załatwiania swoich potrzeb. Jeśli masz jednego kota, możesz pomyśleć o drugim, który będzie towarzyszył mu, gdy nie ma cię w domu.
Możesz także przez jakiś czas podawać pokarm dla kota właśnie w łóżku. Koty nie będą załatwiać się w pobliżu jedzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here