Podstawa w żywieniu niemowlaka

Każde dziecko jest inne, ma inny charakter i wygląd. Jednak potrzeby dzieci szczególnie w okresie niemowlęcym, aż tak bardzo się od siebie nie różnią. Małe dzieci tuż po narodzinach, wymagają nieustającej opieki i troski, trzeba im zapewnić odpowiednie warunki do spania, do jedzenia i do zabawy. Warto stosować się do poradników dla rodziców, w których można znaleźć wiele praktycznych porad odnośnie wychowywania maluchów. Tak samo przydatne będą rady mamy, babci, siostry czy przyjaciółki, które już odchowały swoje dzieci.
Żywienie niemowlaka
Najważniejszym pokarmem dla dzidziusia jest mleko. Jeśli matka może podawać dziecku swoje mleko, wtedy jest to najlepsze i najtańsze rozwiązanie dla całej rodziny. Mleko matki zawiera wszystkie niezbędne składniki odżywcze, zapewnia dziecku pokarm i gasi jego pragnienie, ma zawsze odpowiednią temperaturę i konsystencję, można go też podać dziecku w każdym miejscu i w każdym czasie, kiedy tylko dziecko tego potrzebuje.
Mleko sztuczne
Jednak bywają też sytuacje, gdy matka nie może dziecku podawać swojego pokarmu, albo ma go za mało, by dla niego wystarczało. Wtedy koniecznie powinna ona sięgnąć po mleko modyfikowane. To najlepsza propozycja żywienia dla malutkich dzieci, od urodzenia aż do trzech lat. Jakie mleko modyfikowane jednak wybrać, by zaspokoić potrzeby dziecka w danym wieku? Przez pierwsze pół roku życia dziecka, podaje się mu mleko modyfikowane dla niemowląt, zwykle oznaczone cyfrą 1. To mleko ma skład maksymalnie zbliżony do składu mleka matki. Na opakowaniu mleka podano porcje jakie powinno wypijać dziecko na dobę, w zależności od jego wagi. Jest wielu różnych producentów mleka modyfikowanego, którzy oferują tego typu produkty żywieniowe dla dzieci. Każdy rodzic może więc wybrać taki produkt, który spełni jego i jego dziecka oczekiwania.
Kiedy dziecko skończy pół roku, do jego diety należy zacząć wprowadzać inne produkty żywieniowe, kaszki, zupki, obiadki czy deserki. Jest to też czas na zmianę mleka, na mleko modyfikowane następne, zwykle oznaczane cyfrą 2. To mleko ma już bardziej złożoną strukturę, zawiera więcej różnorodnych składników odżywczych, dzięki któremu dziecko będzie się prawidłowo rozwijać. To mleko jest gęściejsze i bardziej konkretne, jednak i potrzeby dziecka w tym wieku są już dużo większe. W tym czasie podaje się mniejszą liczbę porcji mleka na dobę, ale za to dziecko wypija większe ilości mleka przy jednorazowym karmieniu.
Po skończeniu przez dziecko 1 roku życia, znowu przychodzi czas na zmianę mleka i tak dalej, aż do skończenia przez dziecko 3 lat. Mleka standardowe dla niemowląt, są dla nich w pełni bezpieczne, jednak zdarzają się i maluchy, które mają nieco bardziej wrażliwy brzuszek i są podatne na różne alergie. Dla takich dzieci zalecane jest mleko modyfikowane antyalergiczne. Jego skład jest bardzo starannie złożony, takie mleko nie uczula dziecka, nie powoduje u niego problemów z brzuszkiem i jest dla niego najlepszą propozycją żywienia w pierwszych latach życia. Warto więc obserwować swoje dziecko, by wiedzieć co dla niego będzie najlepsze.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here