Każdy rodzic, który jest katolikiem chciałby wychować swoje dziecko w takiej samej wierze. Bardzo często dorośli zastanawiają się, jak to zrobić, jakie sakramenty dziecko powinno otrzymać. Trudną decyzją jest też, kiedy ochrzcić dziecko. Jest to pierwszy sakrament, bardzo ważny dla rodziców. Jak to jest z tymi chrztem, kiedy jest na niego odpowiedni czas, i co one znaczy? Jednak co zrobić, gdy dziecko jest chore i lekarz proponuje chrzest w szpitalu? Czy jest to gorszy sakrament? Skąd wziąć rodziców chrzestnych? Czy potem trzeba odnowić chrzest? Wszystko to sprawia, że ten temat może być dla rodziców trudny. Jednak zastanawiając się chwilę, nie jest to wcale takie skomplikowane.
Wyjaśnienie tego nie jest takie trudne. Jest to pierwszy sakrament który należy przyjąć, aby wstąpić do Kościoła. Najczęściej przyjmuje się go, miesiąc lub kilka miesięcy po urodzeniu. Dopiero w momencie gdy dziecko przystosuje się do pobytu w domu, a mama poczuję się lepiej, rodzice wybierają się do księdza w swojej parafii. Jednak czasem zdarza się taka sytuacja, że dziecko jest chore, a rodzice chcą aby zostało ono szybciej ochrzczone. Jest też i taka możliwość. Kiedy jest zagrożenie życia dziecka, można je ochrzcić w szpitalu,chrztem z wody. Bardzo często wtedy za rodziców chrzestnych wybiera się osoby ze szpitala. Nie ma czasu na załatwianie chrzestnych, i zastanawianie się kto może nimi zostać. Wybiera się spośród personelu szpitala osoby w stanie łaski uświęcającej. Taki chrzest nie różni się niczym od Chrztu przyjętego później, jest tak samo traktowany, jednak trzeba go potem uzupełnić w kościele o elementy takie jak szatka biała, znak krzyża czy namaszczenie. Jednak gdy z dzieckiem jest wszystko w porządku, chrzest odbywa się powoli, bez pośpiechu, w normalnych warunkach. Czyli rodzice wybierają chrzestnych, i udają się do swojej parafii w celu załatwienia wszystkich spraw. To, jakich dokumentów potrzebują zależy do danej parafii. Chrzest przyjmują małe dzieci zaraz po urodzeniu, jednak nie oznacza to, że dorosła osoba nie może przyjąć tego sakramentu..Jest taka możliwość, jednak chrzest przyjmujemy tylko raz w życiu. Innym razem mogą być tylko odnowione przyrzeczenia. Ten sakrament ma wprowadzić dziecko, lub dorosłego do życia w Kościele.
Jednym z pytań które zadają sobie rodzice dziecka, które ma wejść do wspólnoty Kościoła, jest to, czy robić jakąś imprezę, czy zaprosić tylko najbliższych, czy nie zapraszać nikogo. To wszystko jest kwestią indywidualną, zależy od tradycji w rodzinie, a także możliwości finansowych. Przyjęło się, że najbliższą rodzinę, chrzestnych, rodziców, rodzeństwo czy dziadków, zaprasza się na obiad czy kawę. Przynoszą oni prezenty, dla ochrzczonego dziecka, oraz pamiątki. Jednak to wszystko jest kwestią indywidualną, i zależy tylko od naszej decyzji. Dziecko nie będzie pamiętało tego, czy spotkanie po chrzcie się odbyło, czy nie.
Jak widać sprawa chrztu nie jest wcale taka trudna, i wystarczy wszystko przemyśleć. Najlepiej udać się do zaufanego kapłana, który rozwieje wszelkie wątpliwości, odpowie na pytania i pomoże.