Rosół jaki jest wszyscy wiedzą – to przecież bardzo smaczna i popularna zupa. Miłośnicy rosołu doceniają smakową kompozycję mięsa i warzyw oraz dodawanych do rosołu przypraw. Przeciwnicy mówią, że rosół to tłusta woda, na bazie której zupą można dopiero przyrządzić. Dla jednych przygotowanie rosołu to cały ceremoniał – profani rozpuszczają w wodzie słoną kostkę zakupionego w sklepie sztucznego bulionu i twierdzą, że ugotowali rosół.
Do przygotowania prawdziwego, tradycyjnego, pożywnego rosołu potrzebne są wysokiej jakości składniki. Najważniejsze jest mięso. Najlepszy wywar uzyskuje się z mięsa kilku gatunków. Do rosołu nadaje się drób (najlepiej kury) oraz wołowina. Wywar ugotowany na wieprzowinie nie jest uznawany za rosół. Do mięsa z kury i wołowiny można dodać kawałki indyka, kaczki lub innego drobiu. Smak zupy podnoszą również podroby drobiowe: żołądek, serce, wątróbka.
Niezbędne składniki to także warzywa: cebula, marchew, pietruszka, seler korzenny, por. Niektórzy gotują rosół z dodatkiem kapusty włoskiej.
Aby nadać zupie odpowiedniego smaku i ostrości potrzebne są przyprawy: sól, pieprz w ziarnach i mielony, ziele angielskie, lubczyk i liście laurowe.
Oczywiście nie ma rosołu bez dobrego makaronu. Najlepszy jest drobno krojony w postaci nitek domowej roboty makaron przygotowany z mąki semoliny i świeżych żółtek jaj kurzych.
Gotowanie zupy rozpoczyna się od oczyszczenia mięsa i warzyw. Mięso umieszczone w dużym garnku należy zalać zimną wodą i postawić na ogniu. Do zagotowania się wody garnek powinien być szczelnie przykryty. Dalsze gotowanie na wolnym ogniu odbywa się już bez pokrywki. Dobry rosół musi gotować się kilka godzin – najkrócej dwie, a najlepiej trzy godziny. Tyle powinno trwać przygotowanie mięsa. Warzywa dodawane są w całości na mniej więcej godzinę przed końcem gotowania. Rosołu przez ten cały czas nie należy solić, ale do garnka należy dodać przyprawy ziołowe i korzenne. Kiedy solić rosół, aby wywar miał odpowiedni smak i mięso nie było jałowe, bez smaku? Najlepszym momentem jest czas, gdy warzywa zaczną mięknąć. Wówczas należy dodać część soli, a ostatecznie dosmaczyć zupę, gdy wszystkie składniki będą już dobrze ugotowane.
Sekretem pięknego żółtego koloru zupy jest zarówno mięso kurze dobrego gatunku ale także pewne kuchenne tricki. Do rosołu dodaje się cebulę wcześniej opaloną na ogniu. Całą cebulę razem z łuskami należy nabić na widelec i opiec ją nad palnikiem. Przypalona cebula dodaje smaku, aromatu, zmienia kolor. Można dodać do rosołu jeden – dwa kapelusze suszonych grzybków (najlepiej prawdziwków). Grzyby nie zdominują smaku zupy, ale dodadzą jej pięknego koloru. Nawet jeśli nasz wywar ugotowaliśmy na mięsie średniej jakości, to poprzez dodanie grzybków uzyskamy efekt jaki przynosi gotowanie dobrej, wiejskiej kury.
Aby rosół nie był zbyt tłusty a przez to ciężkostrawny należy zebrać i usunąć nadmiar tłuszczu zbierającego się na powierzchni zupy.
Niezjedzony jednego dnia rosół jest doskonałą bazą dla zupy pomidorowej. Smakosze twierdzą, że nie ma lepszej zupy z pomidorów jak ta ugotowana w poniedziałek na niedzielnym rosole.