Test ciążowy - kiedy najlepiej go zrobić?

Pierwszą oznaką ciąży jest zazwyczaj brak okresu, inne dolegliwości pojawiają się nieco później. Oczekiwanie na ciążę lub miesiączkę może być niemałym stresem. Jeśli spodziewamy się ciąży, czas oczekiwania może bardzo się dłużyć, co sprawia, że szybko sięgamy po test ciążowy. Może to mieć miejsce nawet kilka godzin po stosunku. Niestety jego wynik nie od razu jest prawidłowy. Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy?
Niestety nie ma metody, która wykazałaby ciążę zaraz po zapłodnieniu. Do samego zapłodnienia nie zachodzi od razu po stosunku, plemniki mogą oczekiwać na dojrzałą komórkę jajową w organizmie kobiety nawet przez kilka dni. Jeśli dojdzie do zapłodnienia, zarodek wędruje do macicy przez około 6 dni, a następnie dochodzi do zagnieżdżenia się zarodka w endometrium macicy. Dopiero wtedy we krwi i moczu przyszłej mamy pojawia się hormon beta-hCG, który jest wykrywany przez test ciążowy. Do zagnieżdżenia zarodka dochodzi zwykle pomiędzy 8 a 10 dniem od zapłodnienia. Czasem towarzyszą mu objawy w postaci plamienia implantacyjnego oraz skurczów macicy. Plamienie to łatwo odróżnić od miesiączki, niemniej jednak czasem dochodzi do pomyłek. Test ciążowy może wykazać ciążę nie wcześniej niż 8 dni po intymnym zbliżeniu i owulacji. Biorąc pod uwagę, że do zapłodnienia nie musi dojść zaraz po stosunku, zaleca się wydłużenie tego czasu do 14 dni. Również producenci testów ciążowych zalecają ich wykonanie najwcześniej w 14 dniu po owulacji, czyli w terminie spodziewanej miesiączki. Wcześniej wykonany test może być dodatni, ale druga kreseczka zazwyczaj jest słabo widoczna lub pojawia się nieco później. Test więc może zostać błędnie odczytany jako ujemny.
Często emocje biorą górę i wykonujemy test zbyt wcześnie. Warto jednak wiedzieć, kiedy najlepiej zrobić test ciążowy, ponieważ może być konieczne jego powtórzenie w sytuacji, gdy miesiączka nie pojawi się w terminie.
Alternatywą dla testów ciążowych wykonywanych w domu są testy laboratoryjne z krwi. Kiedy najlepiej zrobić test ciążowy w laboratorium?Test ciążowy, który wykrywa hormon beta-hCG we krwi, potwierdzi ciążę nawet tydzień po zapłodnieniu. Jest on bardziej wiarygodny niż test z moczu, jego wynik jest niemal stuprocentowy. Jeśli więc zależy nam na szybkim, wiarygodnym badaniu, warto skierować się do laboratorium. Dzięki tego typu testom możliwe jest także ustalenie przybliżonego wieku ciąży.
Jeśli wynik testu ciążowego jest pozytywny, należy udać się do ginekologa, który potwierdzi ciążę i obejmie przyszłą mamę odpowiednią opieką. Jeśli natomiast wynik jest negatywny, a miesiączka nie pojawia się przez kolejne dni, wizyta u specjalisty jest konieczna, aby zdiagnozować przyczyny takiego stanu rzeczy. Mogą to być konsekwencje stresu, zbyt intensywnego trybu życia, czy zmiany klimatu, ale przyczyną może być także ciąża pozamaciczna, która wymaga pomocy lekarskiej.
Test ciążowy jest niezwykle użyteczny, pozwalając nam w łatwy sposób przekonać się, czy jesteśmy w ciąży. Aby był wiarygodny, najlepiej wykonać go w dniu spodziewanej miesiączki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here