Tuje - ozdoba każdego ogrodu

Większość z nas chce cieszyć się piękną i zadbaną posesją w tle której znajduje się piękny dom. Uroku każdej prywatnej działce dodają bez wątpienia pięknie posadzone krzewy ozdobne.

Większość właścicieli prywatnych posesji uwielbia odpoczywać po ciężkim dniu w przydomowym ogrodzie, którego zdobią piękne, barwne kwiaty oraz krzewy ozdobne. Niemniej aby móc cieszyć się takim ogrodem należy odpowiednio o niego zadbać. Profesjonalna pielęgnacja drzewek i krzewów ogrodowych wymaga posiadania ogromnej wiedzy z zakresu ogrodnictwa. Wszystkie krzewy trzeba nie tylko posadzić w odpowiednim okresie lecz także należy je odpowiednio przycinać i pielęgnować. Ponadto w zależności od upodobań roślin zielonych muszą one być posadzone na odpowiednio nasłonecznionym czy zacienionym terenie oraz trzeba im dostarczyć odpowiednią ilość wody. Wielu początkujących ogrodników chcących cieszyć się pięknym i zadbanym ogrodem często zastanawia się kiedy sadzimy tuje.
Tuje to najczęściej wybierane iglaki do ogrodu. Jeśli posadzimy je w odpowiedniej odległości od siebie wówczas to mogą tworzyć piękny, zielony żywopłot. Rośliny te można zakupić w doniczkach praktycznie w każdym centrum ogrodniczym oraz w wielu marketach typu Dom i Ogród. Aby rośliny dobrze rosły warto je zakupić w sprawdzonym miejscu. Warto pamiętać o tym, że iglaki zakupione w dużych marketach często są w bardzo złej kondycji w związku z tym krótko po posadzeniu zamierają.
Tuje są pięknymi roślinami, które to można sadzić przez cały sezon wegetacyjny, począwszy od wczesnej wiosny, najlepiej od połowy kwietnia, aż do późnej jesieni. Warto pamiętać o tym, że roślinki te możemy posadzić najpóźniej sześć tygodni przed pierwszymi przymrozkami. Co prawda tuje są bardzo odporne na mróz, niemniej jeszcze osłabione oraz słabo ukorzenione rośliny mogą przemarznąć.
Przed posadzeniem tych iglaków należy im przygotować odpowiednie podłoże. Gleba w której zamierzamy posadzić tę roślinkę powinna być żyzna oraz przepuszczalna. Niemniej rośliny te odznaczają się bardzo dużą tolerancją gleby i zazwyczaj rosną na każdym podłożu, z wyłączeniem wyjątkowo jałowych oraz suchych gleb piaszczystych. Co więcej tuje są roślinami, które to nie przepadają za ciężkimi glebami gliniastymi, na których to często zalega nadmiar wody.
Stanowisko dla tych iglaków powinno być słoneczne oraz szczelnie osłonięte od wiatru. Ten czynnik atmosferyczny ma szczególne znaczenie podczas mroźnych oraz bezśnieżnych zim. Zanim wsadzimy tuję do gleby należy wraz z doniczką zanurzyć ją w wiadrze z wodą i trzymać około dziesięciu minut, aby bryła korzeniowa odpowiednio się namoczyła. Następnie należy wykopać w podłożu dość głęboki dołek. Musi on być zawsze minimum dwa razy głębszy niż wysokość bryły korzeniowej. Niezwykle ważne jest, aby wypełnić go żyzną ziemią z domieszką odkwaszonego torfu lub specjalnego podłoża do iglaków. Do sadzenia tui można też wykorzystać przekompostowaną ziemię ogrodową. Warto również pamiętać o tym, aby nie sadzić tego iglaka na trawniku, gdyż wówczas rosnąca wokół trawa będzie konkurować z krzewem o wodę oraz składniki pokarmowe zawarte w glebie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here