Na ogół burczenie w brzuchu uznawane jest za oznakę głodu. Najprostszą odpowiedzią na pytanie, dlaczego burczy w brzuchu, jest to, ze jesteśmy po prostu głodni. Okazuje się jednak, że burczenie słuchać zarówno z głodnych, jak i najedzonych do syta brzuchów. Co tak na prawdę jest jego przyczyną?
Niektórzy ludzie mogą pomyśleć: „Przecież nie jestem głodny, jak mój żołądek może narzekać, kiedy właśnie zjadłem pyszny posiłek?”. Jak się okazuje, dźwięki dochodzące z naszego brzucha są w rzeczywistości wskazówką, że nasze jelita przetwarzają pokarm. Kiedy jemy, nasze mięśnie brzucha kurczą się, aby umożliwić przepływ pokarmu przez nasz układ trawienny w procesie zwanym ” perystaltyką „. Im lepsza perystaltyka, tym pokarm trawiony jest szybciej.
Burczenie pojawia się, gdy mięśnie naszego przewodu pokarmowego kurczą się i przepychają pokarm, płyny i powietrze przez nasz system trawienny. Te skurcze pomagają w rozbijaniu żywności i ułatwiają trawienie. Według badań większość skurczów żołądka rozpoczyna się mniej więcej dwie godziny po zjedzeniu posiłku. U zdrowych ludzi, po posiłku (około 90-120 minut), jeśli nie zjedzą nic powtórnie,skurcze przesuną się przez jelito cienkie i oczyszczą lub częściowo oczyszczą zawartość, popychając ją w kierunku jelita grubego. Skurcze są bardzo ważne, bo zapobiegają gromadzeniu bakterii w jelicie cienkim. Chociaż proces ten pojawia się jakiś czas po zjedzeniu, nie jest powodowany wcale poczuciem głodu.
Ponieważ skurcze występują z reguły kilka godzin po posiłku, mogą wiązać się jednocześnie z uczuciem głodu. Nasz żołądek może nam w ten sposób dawać znać, że pora coś zjeść. Jeśli żołądek i jelita pozostawały puste przez pewien czas, nasz układ nerwowy stymuluje wywoływanie skurczów w przewodzie pokarmowym. To nic innego, jak przyjacielskie przypomnienie od naszego żołądka – „Hej, chciałbym coś przekąsić”.
Burczenie w brzuchu w wielu wypadkach okazuje się niezwykle uciążliwe. Większość osób zwyczajnie krępują odgłosy dochodzące z ich w brzucha. Wystarczy wyobrazić sobie oczekiwanie w kolejce w przychodni lub urzędzie albo ważną uroczystość. Gdy nagle ciszę przerywają dziwne odgłosy dochodzące z naszego brzucha, zazwyczaj czujemy się głupio. Czy istnieją, zatem sposoby na uspokojenie naszego układu pokarmowego? Nawet jeśli burczenie brzucha nie wskazuje ogólnie na problem zdrowotny (jeśli towarzyszą mu wymioty, może nadszedł czas, aby odwiedzić lekarza), możemy zrobić kilka rzeczy, aby powstrzymać te kłopotliwe hałasy. Najprostszym rozwiązaniem może być napicie się wody. Woda pomoże naszemu brzuchowi czuć się pełnymi i zredukować uczucie głodu. Nie bez powodu ludzie, którzy piją dużo wody, jedzą mniej. Regularne spożywanie małych przekąsek również może pomóc. Na koniec, jeśli zauważymy, że nasz żołądek narzeka bardziej, niż zwykle, spróbujmy unikać wywoływania gazów, takimi pokarmami, jak brokuły, kapusta czy warzywa strączkowe. Nie wskazany jest również w tej sytuacji alkohol, który podrażnia nasz układ trawienny oraz wszelkie napoje gazowane.