Formuła tabletki antykoncepcyjnej została opracowana 58 lat temu i od tego czasu ten szczególny środek przeciwdziałania ciąży pozostaje najskuteczniejszym spośród tych powszechnie stosowanych. Skuteczność tego typu środków określa się przy pomocy tak zwanej skali Pearla. Tabletka antykoncepcyjna punktuje na wspomnianej skali 0,1, co oznacza, że przez rok czasu stosowania tabletki jedynie jedna na sto kobiet zaszła w ciążę. Ta metoda jest więc o wiele skuteczniejsza od stosowania prezerwatywy, środka plemnikobójczego, lub kalendarzyka.
Obecnie rozróżnić można cztery różne rodzaje tabletek antykoncepcyjnych, które dedykowane są kobietom w różnym wieku. Wszystkie jednak tabletki działają w ten sam sposób — zawarte w nich hormony uwalniane są do krwiobiegu, co z kolei hamuje owulację i zmienia konsystencję śluzu szyjkowego. Te efekty działania tabletki skutecznie chronią przed ciążą.
Oczywiście, aby skutecznie zapobiegać niechcianej ciąży, należy wiedzieć, kiedy zacząć brać tabletki antykoncepcyjne. Zasadniczo mogę je przyjmować młode kobiety już w wielu 16 lat. W takim wypadku musi jednak zostać spełniony dodatkowy warunek — kobieta musi miesiączkować już od co najmniej 3 lat.
Pierwszą tabletkę z opakowania powinno się przyjąć pierwszego dnia miesiączki. Ma to zastosowanie nawet w przypadku, kiedy miesiączka się spóźnia. Symbole dni tygodnia umieszczone na blistrze z tabletkami mają charakter orientacyjny i zostały tam umieszczone, aby ułatwić regularne zażywanie tabletek. W czasie przyjmowania tabletek należy wybrać dla siebie określony czas ich codziennego zażywania i konsekwentnie się go trzymać. Tabletki działają bowiem skutecznie, jeżeli przerwy pomiędzy kolejnymi sztukami nie były dłuższe niż 12 godzin.
Po zakończeniu blistra z tabletkami nie trzeba robić przerwy i można od razu rozpocząć następne opakowanie. Dzięki temu unikniemy niechcianego krwawienia. Oczywiście wybierając tabletki antykoncepcyjne należy pamiętać o tym, że nie każda kobieta może je stosować. Do najważniejszych przeciwwskazań należą przypadłości takie jak choroby układu krążenia, kamica nerkowa, choroby wątroby oraz ciężkie migreny. Tego rodzaju antykoncepcji nie powinny również stosować kobiety, które nałogowo palą papierosy lub ich BMI wynosi powyżej 35 punktów.
Do nieoczekiwanych skutków stosowania tabletek antykoncepcyjnych zaliczyć można znaczącą poprawę w wyglądzie cery oraz włosów. Wszystko to jest spowodowane tym, że działanie tabletki ogranicza działanie testosteronu, który jest podstawową przyczyną rozwoju zmian trądzikowych skóry oraz przetłuszczania się włosów. Dodatkowo badania naukowe potwierdziły, że stosowanie doustnych środków antykoncepcyjnych znacząco zmniejsza ryzyko rozwoju raka szyjki macicy lub raka piersi. Stosując tę metodę antykoncepcji, nie należy się również obawiać spadku libido. Ten nieprzyjemny skutek uboczny mogły wywołać tabletki starego typu, jednak te nowoczesne nie wpływają już na zahamowanie popędu seksualnego, dzięki czemu stosująca je kobieta może w pełni cieszyć się z seksu.