Flebologia

Ludzkość od zawsze zmaga się z różnego rodzaju chorobami. Jedne z nich pojawiają się sukcesywnie na skutek ciągłego rozwoju cywilizacyjnego, inne są z nami cały czas. Zadaniem medycyny jest diagnozowanie, leczenie oraz zapobieganie wszelkich chorób, w tym także, chorób naczyń krwionośnych.

Kogo dotyczy choroba żył?

Choroby naczyń krwionośnych dotykają zarówno kobiet, jak i mężczyzn. Siedzący tryb życia, brak aktywności fizycznej w codziennym planie dnia, uwarunkowania genetyczne — wszystkie te czynniki mają ogromny wpływ na podatność organizmu na tego typu schorzenia. Nadzieję na sprawną diagnostykę i skuteczne leczenie upatrzono w nauce, do której powstania przyczyniło się sukcesywne pogłębianie wiedzy z zakresu anatomii, zapoczątkowane w wieku XVII przez Williama Harveya. Jego publikacja traktująca o funkcjonowaniu układu krwionośnego zaowocowało narodzinami dziedziny znanej dziś jako flebologia.

Czym jest flebologia?

Flebologia jest dziedziną z zakresu nauk medycznych, zajmującą się chorobami naczyń krwionośnych, którymi są żyły. Przyjmujący w centrum flebologii specjalista, na podstawie występujących u pacjenta objawów, stwierdza typ schorzenia i poziom jego zaawansowania. W oparciu o te dane i wiedzę z zakresu flebologii wdraża on odpowiednie metody leczenia. Dzięki nieustannie poszerzanej wiedzy medycznej dostępne dla cierpiących na choroby naczyń pacjentów są metody łagodne, takie jak stosowanie środków farmakologicznych, czy korzystanie z kompresjoterapii. W bardziej wymagających przypadkach korzysta się już z osiągnięć inżynierii medycznej. W centrum flebologii pod okiem specjalistów przeprowadzane są zabiegi laserowe i chemiczne, które pozwalają na szybkie zażegnanie problemu, jakim są żylaki.

Klinika flebologii czy leczenie na własną rękę

Klinika flebologii to placówka medyczna skupiająca wokół siebie specjalistów z dziedziny flebologii. Wykwalifikowany personel ma za zadanie dokładnie określić rodzaj schorzenia, jego aktualny poziom zaawansowania i wdrożyć odpowiedni plan leczenia. Niestety, problem chorób naczyń jest tak często bagatelizowany, że zazwyczaj pacjenci trafiają do odpowiedniego lekarza już w momencie wysoko postępującej choroby. Na szczęście świadomość konsekwencji, jakie niosą ze sobą nieleczone choroby naczyń jest coraz większa, co pozwala na szybsze niż jeszcze niedawno wykrywanie tych schorzeń na wczesnym ich etapie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here