Hortensje o bardzo wdzięczne kwiaty: łatwo się je pielęgnuje, a latem wyglądają niesamowicie. Nie bez powodu więc większość ogrodników stawia właśnie na nie, gdy zależy im na stworzeniu atrakcyjnego ogrodu. Roślina ta pochodzi z Azji i częściowo z Ameryki Południowej. Nie zmienia to faktu, że hortensje znajdują też dobre warunki do wzrostu i kwitnienia w naszym umiarkowanym klimacie.
Uprawa hortensji: w doniczkach, czy w ziemi?
Można je zasadzić w doniczkach lub w ziemi. Pięknie wyglądają zarówno w niewielkich ilościach na tarasie lub balkonie, ale także jako rozkrzewione rośliny w naszym ogródku. Niektórzy też decydują się na uprawianie hortensji w domu.
Kiedy kwitnie hortensja?
Hortensje kwitną od czerwca do lipca. Wysokość krzewu może sięgać nawet 4 metrów. Należy więc ją odpowiednio podcinać, aby uformować dobry kształt i nie zdominować ogrodu hortensją. Hortensja jest rośliną w miarę odporną na wiosenne chłody, dlatego można ją sadzić dość wcześnie, ale niestety ma tendencję do przemarzania w czasie zimy. Aby dobrze zakwitła nam latem, trzeba ją solidnie przykryć na zimę.
Kolory hortensji
Hortensje występują w różnych kolorach: białe, fioletowe, niebieskie, różowe, a czasami nawet jest to czerwień. Warto wiedzieć, że kolor kwiatków jest tylko częściowo uzależniony do tego, co znajduje się w nasionku: na ubarwienie ma wpływ również odczyn gleby. Im bardziej kwaśna gleba, tym hortensje wyrosną bardziej na niebiesko.
Hortensja – wymagania glebowe
Hortensja niestety nie zadowoli się byle ziemią. Trzeba nawozić podłoże i delikatnie, acz regularnie je podlewać. Gleba musi mieć dobrą przepuszczalność. Powinniśmy też przygotować dobrej jakości próchnicę pod uprawę hortensji. Hortensja nie przyjmie się w ogrodzie, w którym dominują gleby ciężkie, pełne gliny oraz na tak zwanych glebach zalewowych.
Jak podlewać i nawozić hortensje?
Kwiatki tego rodzaju trzeba podlewać regularnie wodą, która jest odstana. Unikniemy wt en sposób dostarczania kwiatowi zbyt dużej ilości wapnia. Jeśli stosujemy nawozy, trzeba wybierać tylko te, które nie mają w składzie wapnia. Nawożenie hortensji należy przeprowadzać dwu- lub trzykrotnie w ciągu jednego roku. Przy nawożeniu pamiętajmy, aby ostatnia dawka dobroczynnej substancji była podana roślinie w okolicach końca sierpnia.
W sklepach ogrodniczych znajdziemy tez nawozy płynne do hortensji – tych należy używać raz na około 10 dni. Wybierając odpowiedni skład nawozy, pamiętajmy, że musi się tam znaleźć fosfor oraz potas. Substancje te wspomogą roślinę w zawiązywaniu się paków kwiatowych w następnym sezonie.
Jak przycinać hortensję?
Hortensja po zimie wymaga odcięcia przemarzniętych części. Dodatkowo, regularnie trzeba podcinać przestarzałe kwiatostany. Koniecznie też pamiętajmy, aby nie skracać kwiatków na wysokość poniżej naszych kolan – źle to zniosą. Jeśli zastanawiamy się, kiedy przycinać hortensje, odpowiedzią będzie kalendarz mrozów. Gdy tylko te miną, a roślina zacznie przyjmować większe dawki słońca, to oznaka, że można już zabierać się do podcinania krzewu. Niestety trzeba liczyć się z tym, że kwiaty zakwitną dopiero po upływie roku od ostatniego cięcia. Jednak warto ciąć hortensje, aby w efekcie utrzymywać coraz lepiej rozkrzewioną roślinkę.