Brak miesiączki w stosownym terminie to pierwszy sygnał możliwej ciąży. W takim momencie kobiety zwykle sięgają po test ciążowy. Proste do wykonania badanie pozwala wykryć ciążę nawet na jej bardzo wczesnym etapie. Kiedy jednak najwcześniej można uciec się do tego domowego sposobu rozpoznania ciąży? Kiedy wykonać test ciążowy? Kiedy jego wynik będzie miarodajny i wiarygodny? Na czym w ogóle polega jego działanie? Czy test ciążowy posiada wysoką wartość diagnostyczną?
Obecnie testy ciążowe są produkowane przy zastosowaniu nowoczesnej technologii i dlatego wyróżnia ich niezwykła czułość na obecny w moczu hormon charakterystyczny dla odmiennego stanu. Mało tego, dostępne w każdej aptece testy ciążowe są w stanie wykryć naprawdę bardzo młode ciąże. I tak działanie testu ciążowego w skrócie na tym polega – specjalny pasek rozpoznaje podwyższony poziom beta HCG. Beta HCG to z kolei hormon gonadotropiny kosmówkowej, który pojawia się zaraz po zapłodnieniu. Dlatego na pytanie kiedy wykonać test ciążowy, odpowiedź brzmi – nawet w kilka dni po zapłodnieniu. Niemniej jednak stężenie hormonu może być wtedy jeszcze małe, a co za tym idzie niewyczuwalne przez test. Stąd też najrozsądniejszym terminem, w którym można sięgnąć po test ciążowy, nie narażając się na zafałszowanie wyniku jest dzień spodziewanej miesiączki. Wówczas poziom beta HCG powinien być już na tyle duży, że nie zawiedzie nas czułość testu. Chociaż nawet wtedy nie wyklucza się pewnego marginesu błędu. Należy przy tym pamiętać również, że najwyższy poziom gonadotropiny w moczu przypada na poranek, stąd zalecenie, żeby test wykonywać rano, najlepiej z pierwszego nocnego moczu. Chociaż teoretycznie powinien spełniać swe zadanie o każdej porze.
Test ciążowy to niezwykle użyteczna metoda na stwierdzenie ciąży. Jest ponadto narzędziem powszechnie dostępnym, które nie generuje astronomicznych kosztów – za przysłowiowe parę groszy możesz kupić go w każdej aptece, a niekiedy również w hipermarkecie na dziale z kosmetykami. Jeśli wiesz już kiedy wykonać test ciążowy, to metoda wykonania tego domowego badania jest dziecinnie prosta, jak również odczyt wyniku, który zwykle nie pozostawia wątpliwości. Jednakże dwie nawet najbardziej wyraźne kreski pojawiające się na teście ciążowym nie są jeszcze jednoznacznym stwierdzeniem ciąży. Większą wartość diagnostyczną posiada badanie laboratoryjne na podstawie pobranej krwi. Również w ten sposób bada się poziom Beta HCG w organizmie. Między innymi dlatego najlepiej jest badanie to kilkakrotnie powtórzyć – stężenie hormonu powinien stopniowo rosnąć do trzeciego miesiąca ciąży, a finalny jego poziom w porównaniu z początkowym przybiera wręcz astronomiczne wartości.
Niemniej jednak ani samodzielne zrobienie testu ciążowego z wynikiem pozytywnym, ani nawet wykonane na własną rękę badanie wskazujące na wyraźny wzrost poziomu wspomnianego hormonu nie zastąpią wizyty u lekarza ginekologa. Poziom beta HCG może bowiem rosnąć również przy ciąży pozamacicznej, zaśniadzie groniastym lub innych schorzeniach. Dlatego konieczna jest konsultacja z zaufanym położnikiem.