Jak uprawiać lawendę w polskich warunkach?

Lawenda pięknie wygląda w wiklinowych koszykach na parapecie. Jest doskonałą ozdobą do wnętrz urządzonych w stylu prowansalskim. Ciekawie komponuje się ze starymi drewnianymi meblami oraz z na tle pastelowych tkanin. Zapraszamy do przeczytania, jak uprawiać lawendę we własnym domu – to jest bardzo proste!

Czy w Polsce może rosnąć lawenda?
Mimo że w Polsce praktycznie nie istnieją pola lawendy (poza jednym miejscu w okolicach Kielc, gdzie faktycznie można obejrzeć typowo francuskie pola, zrobione pod turystów), to jednak lawenda doskonale może przyjąć się w naszych warunkach klimatycznych. Warto wybrać jedynie gatunki, które wykazują dużą mrozoodporność (czyli np. wąskolistne).

Jak wygląda lawenda?
Lawenda osiąga wysokość około 70 cm. Jest to krzak o zdrewniałych pędach na dole. Zakończony kwiatkami w kolorze niebieskim. W wyniku eksperymentów, osiągnięto również inne kolory lawendy: biel, róż i inne. Kwiatostany lawendy są kłosowate, gęste. Kiedy kwitnie lawenda? Jeśli lawenda zostaje posadzona w odpowiednim terminie, proces jej kwitnienia rozpoczyna się w okolicach lipca, a kończy się w połowie sierpnia. Lawenda może być rośliną kilkuletnią, jeśli odpowiednio wcześnie zetniemy kwiatostany. Dodatkowo, lawenda może kwitnąć po kilka razy w ciągu lata: właśnie wtedy, gdy od razu po pierwszym kwitnięciu jej kwiatostany zostaną przycięte. Jednak drugie kwitnienie w obrębie tego samego sezonu nie będzie już tak intensywne jak za pierwszym razem.

Dlaczego warto sadzić lawendę w okolicach domu?
Domostwa, w których znajduje się lawenda, są pełne kolorowych motyli. Dodatkowo, ustawienie kilku doniczek lawendy w oknach odstraszy komary i niektóre muchy. Dodatkowo, lawenda kojarzy się Polakom bardzo dobrze.

Gdzie posadzić lawendę?
Lawenda jest bardzo łatwo w uprawie: ma niewielkie wymagania glebowe. Dodatkowo, może być sadzona blisko budynków, gdzie podłoże bywa zwykle najgorsze. Warto zadbać, aby rosła w zacisznych miejscach, osłoniętych nieco od wiatru. Koniecznie też trzeba przygotować jej słoneczne stanowisko do wzrostu. Lawenda daje miód pszczołom, co oznacza, że latem będą przylatywały do naszego domu w dużych ilościach. Warto mieć to na uwadze, gdy mamy małe dzieci w domu. Lawendę sadzi się często na zboczach, gdzie gleba jest wymywana z wody. Dodatkowo, roślinie tej nie przeszkadza skaliste podłoże.

Kiedy sadzić lawendę?
Lawenda powinna być wysadzana wiosną. Jest to roślina,która może służyć nam wiele lat w ogrodzie: na zimę należy schować ją albo na parapet do domu, albo do piwnicy, gdzie doskonale zniesie niższe temperatury. Jeśli pozostawiamy lawendę na zimę w ogrodzie, należy okryć doniczkę agrowłókniną lub zwykłym styropianem.

Jak wysiewać lawendę?
Zanim wysiejemy lawendę na wiosnę, należy przygotować nasiona, kupione wcześniej w sklepie. Nasiona należy wymieszać z wilgotnym piaskiem. W ten sposób, poddajemy je stratyfikacji. Dopiero później wysiewamy nasiona do pojemników z piaskiem lub z torfem (który musi zostać uprzednio odkwaszony). Lawenda nie powinna być przelewana: nie lubi wilgotnej gleby ani zbyt obfitego podlewania w doniczce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here