Jakie zabawki dla małych dzieci?

Trzeba sobie powiedzieć, że wybór zabawek dla małych dzieci jest niezwykle trudne. Zabawki dla małych dzieci nie mogą bowiem jedynie pełnić funkcji rozrywkowej, ale także mają sprzyjać w rozwoju dziecka. Wiadomo, że nie wszystkie zabawki oba te warunki spełniają. Tym bardziej wybór tych właściwych nie jest łatwy.

Najtrudniej jest jednak podpowiedzieć sobie na pytanie, jakie zabawki dla rocznego dziecka będą najlepsze. Jest jednak kilka wskazówek, jaki można się przy wyborze zabawek kierować. Najważniejszy jest pierwszy miesiąc życia dziecka. W tym okresie pole widzenia dziecka jest jeszcze bardzo zawężone. Oznacza to, że dziecko może zobaczyć jedynie te zabawki, które znajdują się w jego niewielkim polu widzenia. Warto także wiedzieć, że już pierwszym miesiącu dziecko jest w stanie rozpoznawać kontrastowe kolory. Wszystko to oznacza w pierwszym miesiącu życia dziecka najlepiej sprawdzą się zabawki proste o kontrastowych kolorach. Dobrym przykładem może być zatem powieszenie nad łóżeczkiem dziecka kolorowego balonika.

Okres, kiedy dziecko ma już 2 -3 miesiące to czas, w którym dzieci często płaczą. Dlatego w tym czasie najlepiej jest wybierać takie zabawki, które zajmą dziecko. Najlepiej zatem sprawdzą się w tym okresie zabawki kolorowe, ale także takie, które równocześnie wydają różnego rodzaju dźwięki, na przykład melodyjki.

W przypadku dzieci starszych, w wieku 7 -8 miesięcy, niezwykle ważne jest to, aby zabawki były odpowiednio duże. Wszystko dlatego, że w tym czasie dzieci mają tendencję do wkładania różnego rodzaju przedmiotów do ust. Ważne jest zatem, aby dziecko nie połknęło żadnej z zabawek.

Kiedy dziecko osiąga już roczek wówczas należy wybierać zabawki edukacyjne. Przykładem może być tu książeczka z obrazkami. Dzięki takiej książeczce dziecko zaczyna uczyć się rozpoznawać na przykład zwierzątka bądź inne przedmioty z życia codziennego. Dobrym pomysłem są także zabawki, które wydają różnego rodzaju dźwięki, na przykład dźwięki, jakie wydają zwierzęta. W połączeniu z książeczką może być to świetna metoda na naukę rozpoznawania zwierząt. Innym bardzo dobrym pomysłem na zabawkę dla rocznego dziecka są klocki. W tym wieku dziecko ma już na tyle silne rączki, że bez problemu może bawić się klockami. Co więcej, zabawa klockami wpływa pozytywnie na rozwój koordynacji wzrokowo – ruchowej u dziecka.

Jak zatem widać pomysłu na zabawki dla rocznego i młodszego dziecka może być bardzo wiele. Jednak zawsze, kiedy decydujemy się na zakup zabawki dla małego dziecka pamiętać powinniśmy o kilku zasadach. Po pierwsze, zabawka zawsze musi być ściśle dopasowana do wielu malucha. Po drugie, zawsze najważniejsze jest bezpieczeństwo dziecka. I po trzecie, zabawki dla dzieci nie mają spełniać jedynie funkcji rozrywkowej, ale mają także pozytywnie wpływać na rozwój dziecka. To najważniejsze zasady, których należy przestrzegać zadając sobie pytanie jakie zabawki dla rocznego dziecka będą najlepsze. Ich przestrzeganie zapewni to, że dziecko będzie miało niezłą rozrywkę, a przy tym będzie się rozwijać.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here