Oczekiwanie na pojawienie się potomka w rodzinie jest bez wątpienia wyjątkowym czasem. Każdy rodzic marzy o tym, żeby w końcu wziąć w ramiona swoje nowo narodzone dziecko. Jest to czas wielu niewiadomych, zwłaszcza gdy nie jest się jeszcze rodzicem. Dlatego też warto zaopatrzyć się w różnego rodzaju poradniki, w których opisane są poszczególne etapy ciąży i czerpać z nic wiedzę opartą na faktach. Wówczas jest duża szansa na to, że zdobędzie się wiedzę w danej dziedzinie. Nie na każde pytanie jednak jest w książkach odpowiedź. Pomocne mogą okazać się mamy i babcie, które niejednokrotnie wychowały wiele dzieci i mogą podzielić się nie tylko swoją rozległą wiedzą, ale także doświadczeniem. Warto skorzystać z ich rad, jeśli dana osoba chce się czuć pewnie w tej dziedzinie. Z poradników i stron dostępnych w sieci, z całą pewnością można dowiedzieć się, kiedy niemowlę widzi. Wielu rodziców zastanawia się nad tym zagadnieniem i są oni przekonani, że gdy ich dziecko spojrzy na nich po raz pierwszy, to ich zobaczy. Jest to mit, bo takie małe dzieci nie mają jeszcze ostrości widzenia, a nabywa się ją z czasem.
Po porodzie wykonywane są podstawowe badania, w tym badanie przesiewowe słuchu, ale nie jest badany wzrok, bo jest na to po prostu za wcześnie. Dopiero później rodzice mogą zaobserwować, czy dziecko podąża wzrokiem za danym przedmiotem, albo za palcem. Jeśli nie, to jest to oczywiście powód do niepokoju i należy wówczas niezwłocznie udać się do lekarza. Malutkie dzieci bardzo często są badane, a ich stan zdrowia jest dokładnie monitowany, dlatego większość nieprawidłowości, o ile oczywiście w ogóle takie występują, jest zauważana przez lekarzy pierwszego kontaktu. Nie należy zatem zapominać o obowiązkowych wizytach kontrolnych, podczas których dziecko jest ważone i mierzone. Poza tym sprawdzane jest, czy prawidłowo się rozwija, a także właśnie czy prawidłowo widzi i słyszy. Wszystkie te informacje zawarte są w książce zdrowia dziecka, dlatego warto mieć ją zawsze na widoku, bo nigdy nie wiadomo, kiedy będzie potrzebna.
Właśnie w okresie, gdy dziecko jest malutkie, najczęściej chodzi się z nim do lekarza, bo pierwsze miesiące, a nawet lata są decydujące i wszelkiego rodzaju nieprawidłowości w budowie narządów. Jeśli lekarz takowe zauważy, to z całą pewnością skieruje dziecko na specjalistyczne badania do szpitala. Mimo wszystko nie warto zamartwiać się na zapas, bo większość nieprawidłowości rozwojowych jest zauważalna już w okresie ciąży. Dzisiejsze aparaty medyczne umożliwiają wiele, dlatego są powszechnie stosowane i nie ma znaczenia, czy się jest osobą zamożną, czy nie, bo każdy może z nich skorzystać, przynajmniej raz na trzy miesiące. Jest to w pakiecie podstawowych badań medycznych, które są zapewnione wszystkim przyszłym matkom. Jeśli ma się wrażenie, że coś nie przebiega prawidłowo lub ma się złe przeczucia, to warto o nich powiedzieć lekarzowi, który na pewno nie zbagatelizuje sprawy i udzieli fachowej pomocy oraz porady, co robić w danej sytuacji.