Wysiewamy pomidory

Termin rozpoczęcia wysiewania pomidorów powinien być uzależniony od tego, w jaki sposób chcemy uprawiać pomidory: w gruncie, czy pod folią? Generalna zasada mówi, że jeśli chcemy przenieść pomidory po tak zwanej Zimnej Zośce, czyli po 15 maja, to możemy rozpocząć pędzenie sadzonek już w połowie marca. Przygotowywanie sadzonek bowiem powinno zajmować około 2 miesiące.

Jeśli jednak chcemy przenieść pomidory do folii lub szklarni albo do inspektu ogrodowego wcześniej niż w połowie maja, to można rozpoczynać produkcję już w połowie lutego!

Kiedy wysiewać pomidory?
Kiedy można przenieść sadzonki pomidorów do gruntu – w szklarni lub na gołą ziemię? Ogrodnicy radzą, aby robić to dopiero wtedy, gdy roślinka osiągnie już 15 do 30 cm wysokości. Wcześniej może być zbyt słaba, żeby się dobrze przyjąć. Mniejsza też nie będzie odpowiednio odporna na działanie wiatrów oraz niższych temperatur, które mogą się zdarzyć wiosną w czasie nocy.

Dlaczego nie należy wysiewać pomidorów wcześniej niż w lutym? Wszystko przez to, że pomidory wysiane w styczniu mogą się wyciągać, być zbyt wiotkie. Wyciągają się z braku naturalnego dostępu do światła. Dodatkowo, sadzonki, które rozpoczynamy przygotowywać w styczniu mają zbyt słabe pędy. W efekcie, owocują znacznie słabiej niż te, które rozpoczynamy wysiewać nieco później.

Jak wysiać pomidory?
Do wysiania pomidorów potrzebne są odpowiednie narzędzia i akcesoria. Należy przygotować sobie pojemniki, a także odpowiednią ziemię i wodę – woda powinna być odstana. Trzeba też zorganizować sobie dobrej jakości nasiona pomidorów. Od jakości nasion zależy to, czy łatwo będzie nam uprawiać te krzaki oraz jak smaczne będą pomidorki w lecie.

Ile nasion do jednej doniczki?
Istnieją dwa różne podejścia do siania pomidorów: jedni wysiewają po jedno lub dwa nasionka do jednej doniczki, inni natomiast wysiewają dużą ilość nasion do jednej dużej donicy, a następnie rozłączają pędy i przesadzają je do oddzielnych pojemników.
Gdy wysiejemy tylko dwa nasionka pomidora do jednej doniczki, może zdarzyć się, że oba wykiełkują. Wtedy trzeba jeden z tych pędów usunąć: obejrzyjmy, który jest silniejszy i to właśnie jego zostawmy przy życiu, a słabszy usuńmy. Jeśli pozostawimy oba przy życiu, rośliny zaczną ze sobą konkurować, a to doprowadzi do ich osłabienia.

Jakie doniczki na pomidory?
Za doniczki mogą służyć nawet pudełka po maśle roślinnym lub po jogurtach. W sklepach ogrodniczych można kupić specjalne zbiorcze pojemniki do rozsady. Są to tak zwane doniczkopalety.

Jaka ziemia do wysiewania pomidorów w doniczkach?
Najlepsza ziemia będzie pochodziła z centrum ogrodniczego. Kupowana w workach za kilka złotych. Dzięki kupnie takiej ziemi unikniemy ryzyka przenawożenia lub niedostatecznego jej wysycenia w substancje odżywcze. Ziemia ze sklepu jest odpowiednio rozpulchniona, napowietrzona oraz bogata w dobre proporcje piasku i torfu. Wsypując ją do doniczek, trzeba ją delikatnie uklepać.
Po wsypaniu ziemi do doniczek, wlejmy do środka trochę wody. Dzięki temu nawodnimy ziemię nie ryzykując, że nasiona pomidorów przemieszcza się zbyt głęboko w pojemniczku lub osiadają przy ściance pojemnika.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here