Malina to krzew, który w polskim krajobrazie przydomowego ogródka jest doskonale znany. Szybko rośnie, łatwo się przyjmuje, dobrze owocuje i szybko dojrzewa. Nie wymaga szczególnej uwagi uprawiającego, należy jedynie zwrócić uwagę na jej regularne cięcie, ponieważ może wypuścić zbyt dużo pędów, które spowodują, że roślina nam zdziczeje, a owoce skarłowacieją.
Jeśli zastanawiamy się kiedy obcinać maliny, po pierwsze należy pamiętać aby robić to raz na sezon – najlepiej jesienią lub wiosną. Przy obcinaniu rośliny w sezonie jesiennym trzeba pamiętać aby robić to porą gdy jeszcze nie ma przymrozków.
Jeśli zaniedbamy naszą malinę i pozostawimy jej suche zeszłoroczne pędy na kolejny rok, może ona zacząć chorować i być bardziej podatna na szkodniki.
Malinę możemy przyciąć już w okresie letnim po zakończeniu owocowania. Należy zebrać wtedy wszystkie pozostałe owoce, sprawdzić czy nie ma nigdzie szkodników lub czy roślina nie choruje, a następnie równo przyciąć wszystkie stare pędy i nadmiar młodych. Zostawiamy tylko te najsilniejsze, które wydały najwięcej owoców, miały bujne liście i silne łodygi. Należy jednak pamiętać, że roślinę naszą czeka teraz okres zimowy, nie może więc ona wyginać się ku ziemi ponieważ może zacząć gnić, a górną cześć łodygi, na której roślina posiada zbyt dużo liści warto jest po prostu lekko przyciąć.
Jednym z najczęściej spotykanych szkodników w przypadku krzewów malin jest przeziernik malinowiec. Oznaka jego żerowania na naszym krzewie są zgrubienia i charakterystyczne narośle u nasady łodygi, tuż nad ziemia. Trzeba dokładnie usunąć wtedy wszystkie suche pędy i opadłe resztki rośliny, a następnie spalić lub w inny sposób zutylizować. Nie jest to jednak w stu procentach skuteczna metoda na pozbycie się tego szkodnika. Należy obserwować roślinę i w razie konieczności wdrożyć odpowiednie leczenie przeciwgrzybiczne.
Z wymienionych wyżej metod, najbardziej korzystne dla roślin jest cięcie jesienne. Rośliny przechodzą wtedy w stan uśpienia, przestają owocować i intensywnie wypuszczać nowe pędy. Odpowiednie przycięcie spowoduje, że roślina na wiosnę nie będzie miała nadmiernej ilości odnóg, które będą zabierać światło i składniki pokarmowe, a owoce będą przez to małe i rozproszone.
Należy też pamiętać aby obrać odpowiednią technikę przy przycinaniu malin. Roślin nie można wyszarpywać, czy łamać przy pomocy gołych rąk. Po pierwsze należy ubrać rękawice ochronne, ponieważ maliny mają kolce i możemy się o tym boleśnie przekonać. Po drugie do obcinania wszelkich pędów i krzewów służą odpowiednie przycinaki i sekatory. Nie powinniśmy więc używać do tego zwykłych noży czy łamać bezmyślnie pędów na dowolnej wysokości. Sprzęt tez powinien być za każdym razem wyczyszczony i odkażony, ponieważ drobnoustroje z roślin oraz wszelkiej maści choroby mogą być niechcący przeniesione właśnie na narzędziach. Z polecanych narzędzi warto zwrócić uwagę na sekator kowadełkowy – służy on do obcinania pędów suchych i zdrewniałych, które są już martwe. Dobrym narzędziem jest także sekator nożycowy, który służy do przycinania pędów zielonych i żywych.