Wiele kobiet, które dowiadują się o ciąży poszukuje informacji na temat każdego jej tygodnia. Śledzą one przebieg ciąży za pomocą specjalnych aplikacji, dzięki którym można wiele dowiedzieć się o rozwoju płodu i zmianach które zachodzą w organizmie kobiety.
Dziecko rozwija się bardzo intensywnie, z tygodnia na tydzień staje się większe i nabywa nowych umiejętności. Już w brzuchu mamy ćwiczy ono umiejętność ssania i przełykania.
Przyszłe mamy, z niecierpliwością wyczekują tygodnia, w którym poczują pierwsze ruchy maleństwa. Pierwsze ruchy powodują u ciężarnej ogromną radość i wzruszenie.
Rodzice najczęściej poszukują w internecie sprawdzonych informacji kiedy ruchy dziecka stają się zauważalne. Warto o to zapytać także lekarza prowadzącego ciążę. W późniejszych tygodniach podczas wywiadu lekarskiego specjalista z pewnością zapyta czy ciężarna czuje już ruchy dziecka. Jest to istotne, aby ocenić czy płód rozwija się prawidłowo. Brak aktywności dziecka może wskazywać na obumarcie płodu. Wtedy konieczne jest wywołanie porodu naturalnego bądź przeprowadzenie cesarskiego ciecia, gdyż może to być duże zagrożenie dla zdrowia i życia kobiety.
Należy pamiętać, że każda ciąża jest inna i niektóre objawy mogą pojawić się szybciej lub później. Dużo zależy także od tego, czy jest to pierwsza czy kolejna ciąża. W pierwszej ciąży ruchy są wyczuwalne trochę później niż w ciąży kolejnej. Również znaczenie ma waga i sylwetka przyszłej mamy. Kobiety szczupłe szybciej wyczuwają pierwsze ruchy niż kobiety zmagające się z nadwagą czy otyłością.
Zazwyczaj pierwsze ruchy dziecka kobieta wyczuwa w okolicy 16 lub 18 tygodnia ciąży. Są one bardzo delikatne, przypominają ruchy jelit czy też trzepotanie skrzydeł motyla. Co ważne, 16 tydzień ciąży to również czas w którym lekarz może już z dużą dokładnością określić płeć płodu.
W tym czasie warto zdecydować się na USG 3D, dzięki którym można dokładnie zobaczyć rysy twarzy maleństwa. Takie USG zazwyczaj wykonywane jest w prywatnych gabinetach ginekologicznych.
Bardziej wyraziste kopniaki odczuwalne są dopiero po 24 tygodniu ciąży gdy maleństwo jest większych rozmiarów i ma coraz mniej miejsca w brzuchu mamy. Z każdym kolejnym tygodniem ciąży maluch jest bardziej aktywny.
Najczęściej kobieta wyczuwa delikatne ruchy gdy siedzi lub leży, ponieważ wtedy dziecko staje się bardziej aktywne. Większość maluchów wykazuje większą aktywność w ciągu nocy.
Często ruchy dziecka mogą powodować dyskomfort, na przykład gdy maleństwo kopie przyszłą mamę w żołądek czy pęcherz.
Przyszły tata ruchy dziecka może poczuć dopiero w okolicach 20 tygodnia ciąży, gdy przyłoży dłoń do brzucha mamy.
Przed porodem ruchy stają się coraz słabsze, gdyż dziecko ma w tym czasie bardzo ciasno a organizm zaczyna przygotowywać się do porodu.
Dziecko w łonie mamy słyszy, dlatego ważne jest aby mówić do brzuszka, śpiewać czy czytać książki. Po porodzie noworodek rozpoznaje głosy bliskich osób dzięki czemu znacznie szybciej się uspokaja. Pozwala to stworzyć z dzieckiem silną więź.