Kiedy tworzy się łożysko

Łożysko jest narządem przejściowym. Powstaje z endometrium (błony śluzowej macicy) i z zewnętrznej błony płodowej zarodka. Łożysko (placenta) wraz z pępowiną i błonami płodowymi tworzy popłód. Dzięki niemu możliwy jest odpowiedni przebieg ciąży. Łożysko jest wspólnym narządem mamy oraz płodu. Mnóstwo pań zachodzących w ciążę, bardzo często zastanawia się, czym tak naprawdę jest i kiedy tworzy się łożysko?

Łożysko wzrasta wraz z dzieckiem. Podczas każdego badania USG, specjalista sprawdza, czy jest właściwej wielkości. Gdy są jakieś odstępstwa, wszczyna alarm. Za małe łożysko może dostarczać dziecku niedostateczną ilość jedzenia, poprzez co spowalniać wzrost płodu, i za duże być symptomem cukrzycy mamy czy wróżyć konflikt serologiczny.

Jaką rolę spełnia łożysko?
Przez łożysko płynie krew i mamy, i płodu, jednakże nie mieszają się one ze sobą, ponieważ są rozdzielone błoną kosmka. Krew płodu dochodzi do łożyska dwiema arteriami pępowinowymi. W łożysku jest utlenowana oraz wyposażona w substancje wzmacniające, po czym powraca do płodu żyłą pępowinową. W inną stronę idą natomiast niepotrzebne artykuły przemiany materii oraz dwutlenek węgla, jakie trafiają potem do krwi mamy oraz usuwane są przez jej nerki oraz płuca. Przez łożysko przedostaje się nie jedynie to, co potrzebne do życia, ale także substancje, jakie mogą maluszkowi zaszkodzić – prawie wszystkie leki, alkohol, trucizny zamknięte w papierosach lub narkotykach, wybrane drobnoustroje chorobotwórcze (np. wirus toksoplazmozy, lub różyczki). To właśnie z tego względu przyszła matka musi bardzo o siebie dbać oraz nie stosować środków bez konsultacji ze specjalistą.

Wczesny rozwój łożyska w ciąży
Między trzecim i piątym dniem po zapłodnieniu komórka jajowa transformuje się w blastocystę. Tenże zbiór komórek dostaje się do macicy, gdzie pomiędzy piątym i ósmym dniem zagnieżdża się w błonie śluzowej macicy – zazwyczaj w miejscu położonym z dala od szyjki macicy. Ta blastocysta w większości zrobiona jest z jednej powierzchni komórek – wyjątek stanowi jedno zgrubiałe miejsce osiągające grubość od trzech do czterech komórek. Z zewnętrznej powierzchni nadmienionych komórek rozwija się łożysko. Mechanizm implementacji łożyska kończy się pomiędzy dziewiątym i dziesiątym dniem po zapłodnieniu. Wraz ze wzrostem narządu wybrane z komórek zewnętrznych zmieniają się w błonę płodową, określaną także kosmówką, jaka otacza powstający embrion. Worek owodniowy tworzy się z wewnętrznej powierzchni komórek przed końcem dwunastego dnia po zapłodnieniu. Potem wypełnia się on płynem, w jakim w okresie ciąży unosić się będzie embrion.

Łożysko a poród
W trzeciej fazie porodu, więc po wydaniu dziecka na świat, mama rodzi również dno. Samodzielnie odrywa się ono od ściany macicy oraz opuszcza organizm kobiety przez drogi rodne (czasem, kiedy część łożyska się oderwie, specjalista musi je wyeliminować w końcowej fazie porodu). W czasie połogu, więc 6 tygodni po porodzie, rana powstała po odłączeniu łożyska od macicy goi się, i macica się obkurcza. W owym okresie możliwe jest krwawienie z narządów płciowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here