Lilie - urocze kwiaty do każdego ogrodu

Lilie to niezwykle piękne kwiaty, bardzo często sadzone w naszych ogrodach. Zdobią one w niezwykle oryginalny sposób każdą zadbaną, prywatną posesję.

Lilie można zaliczyć do jednych z najpiękniejszych roślin cebulowych, które to zachwycają nas niezwykle dekoracyjnymi i uroczymi kwiatami.
Te niezwykle urocze rośliny przywędrowały do nas z Japonii oraz Chin, gdzie już od dawien dawna zdobiły liczne ogrody.
Od pewnego czasu w naszym kraju uprawa tych kwiatów stała się bardzo popularna. Otóż w miarę tego jak hodowcy uzyskują nowe, coraz ciekawsze odmiany lilii to wówczas pojawia się ona coraz częściej w wielu przydomowych ogrodach. Obecnie na rynku dostępne są przepiękne odmiany lilii ogrodowych, doskonałe nadających się do uprawy w naszym klimacie. Wiele osób, zwłaszcza tych, którzy nie mieli wcześniej do czynienia z roślinami cebulowymi, często zastanawia się kiedy sadzimy lilie oraz jakie odmiany lilii wybrać, aby pięknie zdobiły nasz ogród.
Obecnie w wielu centrach ogrodowych dostępnych jest mnóstwo odmian lilii, różniących się miedzy innymi kolorami oraz nieco wyglądem kwiatów. Każdy miłośnik tych roślin powinien wiedzieć o tym, żeby wybierać odpowiednie cebulki lilii. Podczas ich zakupu należy przede wszystkim zwrócić uwagę na to, czy nie są zbyt miękkie, zgniłe, spleśniałe bądź też uszkodzone mechanicznie. Nigdy nie kupujmy takich cebulek, gdyż z pewnością nie będą to dorodne okazy w naszym ogrodzie. Aby nasze lilie przepięknie kwitły, muszą być wolne od chorób oraz wszelkich szkodników.
Kwiaty te jest najlepiej posadzić w miejscu słonecznym oraz ciepłym, nieco osłoniętym od wiatru. Gleba dla lilii powinna być bardzo żyzna oraz próchnicza. Ponadto powinna zawierać kwaśny odczyn – ph, który powinien wynosić około 5,5. Należy również pamiętać o tym, że w miejscu w którym zamierzamy posadzić lilie nie powinna stać woda. Przed posadzeniem tych kwiatów podłoże należy odpowiednio przygotować. Ziemia musi być dobrze odchwaszczona, spulchniona oraz zasilona kompostem. W celu dobrego wzrastania roślinki warto odczekać około dwóch trzech tygodni, a następnie posadzić do ziemi cebulkę.
Niezwykle istotny jest również okres posadzenia lilii. Najlepszym terminem sadzenia liliowych cebul jest przełom września oraz października. Lilie, które późno kwitną można też posadzić wiosną. Cebulki należy posadzić na głębokości około 10–15 centymetrów, w zależności od ich wielkości, w odstępach około 15–20 centymetrów.
Poszczególne odmiany tej rośliny znacznie różnią się od sobie, dlatego też mogą one mieć bardzo szerokie zastosowanie w ogrodnictwie. Na grządkach kwiatowych lilie są idealnym partnerem dla wielu kwiatów jednorocznych oraz wielu bylin. Ze względu na swoją różnorodność w kolorystyce są one poszukiwanym towarzystwem dla niebieskich i purpurowych roślin wieloletnich. Wśród wielu z można wymienić szałwię, przegorzan, aster i wiele innych. Barwne lilie są również odpowiednim akcentem dla funkii.
Kolejnym miejscem, w którym lilie uroczo się prezentują są miejsca wokół krzewów liściastych o kolorystyce brązowo-zielonej, z którymi to doskonale kontrastują.
Lilie to niezwykle urocze kwiaty, które warto posadzić w swoim ogrodzie.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here