Ciąża przez wielu nazywana jest najpiękniejszym okresem w życiu kobiety. Czas, kiedy w jej ciele rozwija się nowe, maleńkie życie, potrafi być naprawdę cudowny. Każda z nas jest jednak inna i zdarza się, że całkowicie inaczej przeżywamy ten wyjątkowy czas. Bywa, że ciężarna nie odczuwa żadnych dolegliwości, jest aktywna przez całe 9 miesięcy, może pracować, uprawiać sport i spełniać się na domowym gruncie; z drugiej strony są dziewczyny, które przez ten niemal rok odczuwają nieustanne mdłości, nie mogą praktycznie nic jeść, są obolałe, puchną im nogi, a kręgosłup odmawia posłuszeństwa. Każda kobieta inaczej przechodzi przez okres ciąży, dlatego ważne by wstrzymać się przed ocenianiem i być po prostu wsparciem, gdy w naszym otoczeniu jakaś kobieta spodziewa się dziecka.
Nie jest jednak ważne, jak czujemy się z brzuchem – praktycznie każda przyszła mama nosi w sobie rozmaite obawy, pytania i lęki, na które bardzo chciałaby poznać rzetelne odpowiedzi i rady, które będą przydatne i faktycznie pomogą. Jednym z takich dylematów jest moment, kiedy obniża się brzuch w ciąży. Zupełnie niepotrzebnie! Jest to znak, że nasze działo rozpoczyna przygotowania do porodu, który nastąpi za około 3-4 tygodnie.
Z czym wiąże się obniżenie brzucha?
Przede wszystkim, zaczyna nam się wówczas o wiele łatwiej oddychać. Dzieje się tak dlatego, ponieważ twój malec nie uciska już przepony swojej mamy. Gdy zauważymy u siebie ten objaw, możemy już spokojnie zabrać się za pakowanie szpitalnej torby, pranie i prasowanie ubranek dla maleństwa oraz ostatnie zakupy do jego pokoiku – obniżony brzuch jest bowiem zwiastunem zbliżającego się porodu, który powinien nastąpić za mniej niż miesiąc. Zjawisko to jest związane z przygotowaniami macicy do porodu i płodu do wyjścia na świat. Dno macicy cofa się o kilka centymetrów, a pęcherz płodowy wraz ze znajdującym się w nim dzieckiem zaczyna wówczas obierać docelową pozycję, dzięki której już niedługo pojawi się na świecie – główką do dołu. Następnie wpasowuje się w kanał rodny, przez co przez co przesuwa się coraz bardziej w dół, a brzuch ciężarnej obniża się. Obniżenie brzucha można zaobserwować u pierworódek około 36-37 tygodnia ciąży; natomiast kobiety, które już rodziły, mogą spodziewać się obniżenia brzucha na około 7 dni przed porodem lub nawet wcale. Również możemy tego nie zauważyć jeżeli jesteśmy w ciąży bliźniaczej.
Obniżenie brzucha wiąże się z ustaniem wielu ciążowych dolegliwości, takie jak zgaga i problemy trawienne. Przygotuj się jednak na częstsze wizyty w toalecie, kłucie w pachwinach i ucisk w dolnych partiach brzucha. Nie jest to jednak powód do obaw – dziecko uciska nasz kanał rodny, co jest kolejny zupełnie normalnym i naturalnym etapem przygotowywania się organizmu do porodu.
Obniżenie się brzucha nie powinno martwić, tylko cieszyć. Jeżeli jesteś w ciąży i odliczasz dni do porodu, to skorzystaj z tych ostatnich dni spokoju – zrelaksuj się, odpocznij i przygotuj psychicznie na zmiany, które za chwilę nastąpią w Twoim życiu.