Jaki rower wybrać?

Jazda na rowerze to dla wielu osób prawdziwa pasja. Widać jasno, że popularność rowerów rośnie z roku na rok. Widać to choćby po powstających ścieżkach rowerowych. Jednak przed nie małym problemem staje osoba, która dopiero rozpoczyna swoją przygodę z rowerem. Na rynku jest bowiem bardzo wiele ich modeli. Dlatego wybór właściwego roweru wcale nie jest takie proste.

Pierwszym modelem roweru na jaki warto zwrócić uwagę jest rower górski. Jest to chyba model roweru znany każdemu. To co w szczególności charakteryzuje ten typ roweru to przede wszystkim szerokie opony oraz przynajmniej dwa amortyzatory. Są to rowery przeznaczone w szczególności do jazdy w terenie. Jednak przyznać trzeba, że świetnie spisują się także podczas jazdy po mieście.

Kolejny ciekawy typ roweru to rower szosowy. Jest to rower przeznaczony przede wszystkim po drogach asfaltowych. To co charakteryzuje ten model roweru to dość duże koła oraz gładkie opony. Co ważne ten tym roweru charakteryzuje także ciekawe zgięcie kierownicy, które pozwala rowerzyście na przyjęcie dużo bardziej aerodynamicznej pozycji.

Wymieniając modele rowerów nie można oczywiście zapomnieć o rowerze trekkingowym. Można powiedzieć, że rower trekkingowym stanowi pewnego rodzaju połączenie roweru górskiego oraz roweru szosowego. Różnica polega między innymi na tym, że rower trekkingowy posiada opony szersze niż rower szosowy, ale węższe niż te jakie montowane są w popularnym góralu. Rower trekkingowy przede wszystkim służy do wycieczek turystycznych. Posiada on w związku z tym odpowiednie wyposażenie. Wymienić tu można choćby bagażnik czy błotnik. Nieco innym typem roweru trekkingowego jest rower crossowy. Można powiedzieć, że rower crossowy różni się od typowego trekkingu jedynie tym, że pozbawiony jest różnego rodzaju elementów turystycznych. Zatem to jaki rower trekkingowy będzie dla na najlepszy zależy tylko i wyłącznie od naszych potrzeb oraz oczekiwań.

Na rynku dostępne są także tak zwane rowery typu fitness. W pewnym sensie jest to rower podobny do roweru szosowego z tą jednak różnicą, ze rower typu fitness posiada prostą kierownicę. Można powiedzieć, że jest to rower uniwersalny. Wszystko dla tego, że bez obaw możemy poruszać się nim w mieście, ale także świetnie nadaje się na długie trasy, a także szybkie treningi.

Nie raz już wspomniano o jeździe po mieście. Nie można zatem zapomnieć o typowym rowerze, który najlepiej spisuje w mieście, czyli rowerze miejskim. Rowery te cieszą się coraz większą popularnością. To co je charakteryzuje to to, że kierowca podczas jazdy zachowuje wyprostowaną pozycję, a to przekłada się na to, że plecy podczas jazdy zdecydowanie mniej się męczą. Co ciekawe, rower ten pozwala na zmianę przerzutki także na postoju. W mieście jest to niezwykle przydatne. Można bowiem zmienić przerzutkę czekając na przykład na światłach.

Jak widać na rynku dostępnych jest wiele modeli rowerów. Wybór nie jest prosty, ale z pewnością każdy znajdzie dla siebie taki rower, który najlepiej będzie spełniał jego oczekiwania.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here