Stres jest nieodłączną częścią naszego życia. Doświadczamy go w pracy, szkole, podczas pierwszej randki czy egzaminu na prawo jazdy. Gdy jesteśmy w sytuacji życiowej, w której stres staje się naszą codziennością, organizm może zacząć odczuwać jego skutki w postaci fizycznych objawów. Jaki wpływ na zdrowie człowieka ma stres?
Przeczytaj też: http://www.jestemprzytobie.pl/stres-i-jego-wplyw-na-cialo/
Stres działa nam na nerwy
Kortyzol, czyli tzw. hormon stresu, wydziela się w naszym organizmie, gdy jesteśmy narażeni na sytuacje stresowe. Może się wytwarzać przy sprawach codziennych na przykład na rozmowie o pracę, czy podczas matury albo gdy dotykają nas zdarzenia zagrażające naszemu zdrowiu lub życiu. Wtedy organizm człowieka przygotowuje się do „walki” z zagrożeniem – ciało zostaje pobudzone, serce i oddech przyspieszają, a mięśnie są napięte i gotowe do działania. Stres to normalna, psychofizyczna reakcja na różne sytuacje życiowe. Są pomocne, jeśli dotyczą pojedynczych, nieprzełużonych w czasie zdarzeń, ponieważ motywują nas odpowiednio do działania. Gdy stres staje się zjawiskiem przewlekłym, nasze samopoczucie ulega znacznemu pogorszeniu. Dokuczają nam też liczne objawy takie jak bezsenność, stany depresyjne, bóle głowy czy drażliwość.
Skutki stresu na zdrowie
Jeśli nasze ciało nieustannie wytwarza kortyzol, jego wysoki poziom odbija się na stanie naszego zdrowia. Jakie są negatywne skutki stresu na organizm człowieka?
- Stres a układ oddechowy – podczas stresu oddech jest szybki, aby był w stanie właściwie rozprowadzić krew po organizmie. Stres jest szkodliwy dla osób, które na co dzień zmagają się z astmą czy rozedmą, ponieważ utrudnia prawidłowe oddychanie.
- Stres a układ sercowo-naczyniowy – szybsza praca serca wywołana przez nadmiar stresu może na dłuższą metę prowadzić do nadciśnienia tętniczego, które z kolei zwiększa ryzyko zawału lub udaru.
- Stres a układ trawienny – kortyzol pobudza wątrobę do wytwarzania dużych ilości glukozy we krwi, dlatego stres może doprowadzić organizm do cukrzycy typu drugiego. Co więcej, w zestresowanym ciele wydziela się widocznie więcej kwasów żołądkowych, które mogą wywołać zgagę lub refluks.
- Stres a układ immunologiczny – przez długotrwały stres organizm jest znacznie osłabiony, przez co jest mniej efektywny i odporny na potencjalne zagrożenia takie jak infekcje wirusowe czy bakteryjne.
Zobacz także: http://lov3.pl/czym-jest-zespol-ciesni-nadgarstka/