Test ROMA

Algorytm ryzyka złośliwego jajnika, czyli test ROMA, obejmuje antygeny nowotworowe 125 oraz ludzkie białko HE 4. W celu przepisania kobiet z guzem przypadków do grupy wysokiego lub niskiego ryzyka w celu wykrycia nowotworu jajnika. Czym dokładnie jest test ROMA? Na czym polega? Jakie są przeciwwskazania do wykonania takiego testu? Odpowiadamy! 

Przeczytaj też: https://akcemed.pl/test-roma-algorytm-zlosliwosci-raka-jajnika/ 

Test ROMA – czym dokładnie jest? 

Test ROMA to algorytm oceny ryzyka obecności nabłonkowego raka jajnika, a także oceny złośliwego charakteru zmiany. Skład tego algorytmu wchodzą oznaczenia takie jak CA-125 oraz HE-4. Oznaczenie takich parametrów ma większą wartość diagnostyczna, niż oznaczenie każdego z tych markerów osobno. 

CA-125 jest antygenem nowotworowym, który jest białkiem występującym na większości komórkach raka jajnika. Białko to wydzielany jest do krwiobiegu i może być mierzone. CA-125 można również znaleźć na innych, zdrowych i nowotworowych w komórkach w organizmie.

Test ten nie jest zalecany jako badanie przesiewowe na raka jajnika, ponieważ CA-125 może być normalny o wielu kobiet we wczesnym stadium raka jajnika i może być wyższy, niż normalnie w przebiegu schorzeń nienowotworowych. 

Test ROMA – na czym polega? 

Roma Jest algorytmem pracującym ryzyko wystąpienia złośliwego raka jajnika. Badanie opiera się na oznaczeniu poziomu 2 markerów. Dodatkowo wykonywana jest analiza statystyczna, która wykonana jest zastosowaniu specjalnego algorytmu matematycznego. Wskazaniem do wykonania takiego testu i jest przede wszystkim występowanie objawów, które mogą sugerować raka jajnika. Do takich objawów zalicza się: ból podbrzusza, nudności, utraty apetytu, osłabienia, krwawienie z dróg rodnych oraz bolesna mikcja 

Wartości prawidłowe dla testu ROMA to: 

  • CA-125 – poniżej 35 U/ml
  • HE 4 – poniżej 14p pmol/l 

O niskim ryzyku raka nabłonkowego jajnika świadczy algorytm Roma u kobiet przed menopauzą. Wówczas donosiciel powyżej 1,14. Prawidłowy wynik u kobiet po menopauzie to 2,99. 

Jakie są przeciwwskazania do testu ROMA? 

Test ROMA nie powinien być wykonywany w przypadkach: 

  • wieku poniżej 18 roku życia
  • przebytej choroby nowotworowej
  • stosowania chemioterapii 

Zobacz też: http://lov3.pl/afp-czym-jest-i-kiedy-z-niego-skorzystac/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here