Wszystko o L4

Każdego z nas może dopaść choroba nie tylko ta poważna, ale także zwykłe przeziębienie. Nie jest istotne na jaką przypadłość cierpimy aktualnie, ale fakt czy jesteśmy w tym dniu w stanie pracować. Jeśli nie to lepiej zostać w domu i porządnie się wyleczyć, bo w pracy i tak nie bylibyśmy tego dnia produktywni i nie realizowalibyśmy działań i planów dla nas zaplanowanych w taki sposób w jaki udawałoby się nam to w czasie kiedy jesteśmy zdrowi. Warto więc kiedy czujemy się rozbici i mamy temperaturę wybrać się do lekarza pierwszego kontaktu, aby nas zbadał i wydał odpowiednie zalecenia, a także wystawił dokument umożliwiający nam zostanie w domu bez konsekwencji. Wiele pracowników boi się L4 i przychodzi do pracy czując się naprawdę źle. Jest to błąd, bo nie dość, że narażamy się na powikłania i różnego rodzaju niebezpieczeństwa to jeszcze narażamy innych pracowników na chorobę poprzez zarażenie się od nas. Warto więc wybrać się do lekarza i nawet zwykłe przeziębienie wyleżeć nie narażając siebie i innych.

Od kiedy ZUS wypłaca środki z L4
Przeziębienie czy choroba, która dopada większość z nas zazwyczaj nie trwa długo. Najczęściej trwa to kilka dni, a później w pełni sił wracamy do pracy. Za te właśnie dni, wynagrodzenie wypłaca nam pracodawca, a co jeśli choroba się przedłuży?
Do 30 dni wynagrodzenie za L4 wypłaca pracodawca i to on odpowiada także za ewentualne sprawdzanie pracownika co do należytego pożytkowania czasu przez pracownika będącego na L4.
Kiedy Zus wypłaca L4 ?
Tuż po upływie 30 dni środki są pokrywane przez Zakład Ubezpieczeń Społecznych. On w tym przypadku organizuje kontrole i wszystkie inne ważne kwestie określające zasadność tak długiego L4. Jednak nie każdy pracownik jest sprawdzany i nie należy się bać tego typu kontroli, oczywiście jeśli naprawdę jesteśmy chorzy.
L4 wypłacać może środki maksymalnie do 182 dni przy czym ciąża czy gruźlica jest powodem kiedy to ten okres jest wydłużony.
Kolejną bardzo istotną kwestią jest fakt, że jeżeli wiemy przed końcem tego okresu, że jest nam niewystarczający na całkowite wyleczenie bądź takie, które umożliwi nam normalną pracę należy złożyć dokumenty o świadczenie rehabilitacyjne już wcześniej, aby zdążyć wybrać się na komisję i zapewnić sobie ciągłość dochodów z tego tytułu. Najlepiej zrobić to już miesiąc wcześniej, albo w momencie dowiedzenia się, że okres 182 dni będzie dla nas niewystarczający.
Warto o to zadbać, ponieważ ZUS nie będzie pilnował za nas tego okresu i za wszystkie dni powyżej 182 bez przyznania świadczenia rehabilitacyjnego nam po prostu nie zapłaci.

Wybierając się na L4 warto więc nie tylko pilnować ciągłości zwolnień, ale także dokładnie obliczać dni wszystkich L4 łącznie w danym okresie. Jest to bardzo istotne, bo pilnowanie terminów jest tutaj niezwykle ważne i jeśli o tym zapomnimy to możemy przez nieuwagę zostać bez środków do życia, bo ZUS nie przysyła pism informujących o upływie tego okresu i o takie kwestie musimy zatroszczyć się sami, a w naszym interesie jest, aby mieć ciągłość wypłacanych świadczeń.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here