Wypowiedzenie.

Wypowiedzenie umowy to czas, w którym ostatecznie stwierdzamy, że nie chcemy już pracować w danej firmie. Może ono dotyczyć również umowy najmu lub konkretnej usług np. telekomunikacyjnej. Dlaczego je składamy? Nie podobają nam się warunki współpracy lub już mamy lepszą ofertę. wiele osób zastanawia się kiedy złożyć wypowiedzenie? Jaki jest najlepszy czas na to? Oczywiście każda sytuacja jest indywidualna. Mówi się, że jeśli nic nie stoi na przeszkodzie, tym bardziej gdy mamy już lepszą ofertę dla siebie to nie na leży czekać. Z drugiej strony przywiązanie np. do współpracowników, przyzwyczajenie, że tu już wszystko znamy może przedłużać w czasie podjęcie tej decyzji. Kiedy należy, więc ją przekształcić w czyn? Wszystko jest zależne od naszej sytuacji życiowej. O ile wypowiedzenie umowy najmu, gdy mamy już inny lokal/ mieszkanie jest prostsze, podobnie jak ze zmianą operatora sieci komórkowej, o tyle rezygnacja z pracy to sprawa trudniejsza. Jeśli mamy na utrzymaniu całą rodzinę, nie zawsze wystarcza nam do kolejnej wypłaty, to odejście z miejsca zatrudnienia może nie być najlepszym rozwiązaniem. Oczywiście jeśli mamy już gwarancję zatrudnienia w innej firmie, która oferuje nam lepsze warunki to należy zrobić to jak najszybciej. Jeśli jednak żyjemy na własny rachunek, nie mamy trudnej sytuacji finansowej a obecna praca źle na nas działa, to wtedy wiele osób decyduje się na wręczenie pracodawcy wypowiedzenia. Postanawiają, że po ustaniu stosunku pracy zaczną czegoś szukać na spokojnie. Kiedy złożyć wypowiedzenie, jaki moment jest do tego najlepszy? Zastanawiamy się nad tym wiele razy. Nie chcemy by ominęły nas premie,a jednocześnie nie chcemy przedłużać w nieskończoność naszego odejścia. Najlepszy moment to taki, kiedy już będziemy po przyznaniu premii, dodatków np. świątecznych. Pozwoli to nie stracić pieniędzy jakie mogłyby być nam nie przyznane na wypowiedzeniu.
Dokument o rezygnacji z pracy najlepiej składać przed końcem miesiąca. Jeśli długo pracujemy w danej firmie , może się okazać, że wypowiedzenie rozpoczyna swój bieg dopiero od pierwszego dnia miesiąca. Dlatego, aby jak najszybciej rozwiązać stosunek pracy trzeba składać dokumenty przed rozpoczęciem się miesiąca, tygodnia, zależnie od tego jaki mamy okres wypowiedzenia. W przypadku, gdy pracodawca nie wypłaca nam pensji od dłuższego czasu, a my chcemy zrezygnować, warto zainteresować się kwestią jaką jest rezygnacja z pracy bez okresu wypowiedzenia.
Zakończyć stosunek pracy można z kilku powodów, od przeprowadzki, przez znalezienie lepszej oferty po chęć zakończenia nieudanej współpracy. Jeśli podjęliśmy już taką decyzję to należy złożyć wypowiedzenie. Pamiętajmy, że obowiązuje nas jeszcze okres wypowiedzenia. Dlatego osoby, które są zatrudnione powyżej trzech lat mogą czekać trzy miesiące zanim pożegnają się ze swoim dotychczasowym miejscem pracy. Oczywiście można także rozwiązać umowę za porozumieniem stron i skrócić ten okres. Jednak to już kwestia tego czy pracodawca się na to zgodzi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here